Gelişen piyasa ekonomilerinin uygulamış olduğu ekonomi politikaları: Türkiye ve BRIC ülkeleri karşılaştırılması
Emerging market economies, economic policies already applied: Comparison of Turkey and BRIC countries
  1. Tez No: 280431
  2. Yazar: ÖMER YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışmada gelişen piyasa ekonomileri hakkında bilgi verilmiş ve bu ülkelerin özellikleri üzerinde durulmuştur. Küreselleşmenin piyasa ekonomisine ve ülkelerin gelişmesine nasıl etki yaptığı incelenmiştir. Gelişmekte olan ülkelerin uygulamış oldukları iktisat politikalarına değinilmiş ve bu politikaların ülkelerin ekonomilerini ne yönde etkilendiğinin anlaşılması için ülke örnekleri verilmiştir. Daha sonra da hızla gelişmekte olan ülkeler içerisinde yer alan ve diğer gelişmekte olan ülkelerden farklı olan ve BRIC ülkeleri olarak da bilinen son yıllarda yükselen ekonomiler olarak da anılan Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin üzerinde durulmuştur. Bu ülkelerin ekonomilerinin son yıllarda özellikle de 1980 yılından itibaren nasıl geliştiğini ve bu kadar hızlı gelişmelerinde etkili olan iktisat politikalarının neler olduğu incelenmiştir.BRIC ülkeleri incelendikten sonra Türkiye'nin uygulamış olduğu iktisat politikalarına değinilmiş ve bu politikaların ülke ekonomisini nasıl etkilediği açıklanmaya çalışılmıştır. Nihayetinde de BRIC ülkeleri ile Türkiye Ekonomisi makro ekonomik göstergeler ile karşılaştırılmış ve Türkiye'nin bu ülkeler düzeyine gelmesi için neler yapılması gerektiği tespit edilmiş ve bunlar üzerinde durulmuştur
Özet (Çeviri)
This study provides information on emerging market economies and focused on the characteristics of these countries. The development of market economy and how the impact of globalization on the countries he studied. Economic policies of developing countries that have implemented these policies are addressed and the economies of the countries affected to understand what direction the country are examples. Then, within the rapidly developing countries and other developing countries in recent years, different, also known as the BRIC countries and emerging economies, also known as Brazil, Russia, India and China are emphasized. Economies of these countries in recent years, especially since 1980, how to develop economic policies that are effective and what is happening so fast Developments investigated.After examining the economic policies of Turkey in the BRIC countries have implemented these policies are addressed and tried to explain how it affects the country's economy. Ultimately, the BRIC countries and Turkey, and Turkey's economy in these countries compared with the level of macro-economic indicators to come, and they focused on what needs to be done have been determined.