İhracat teşviklerinin işletmeler üzerindeki etkileri: Gaziantep'te bir uygulama
Effects of export encourages on companies: One practice of Gaziantep industry
  1. Tez No: 280432
  2. Yazar: MEHMET AKÇA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
İhracat teşvikleri gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler tarafından dış ticaret dengesini lehine döndürmek için ortaya konan ve uygulanan devlet yardımlarından oluşmaktadır. Devlet Yardımları; Yatırım destekleri ve İhracat destekleri olarak iki kısımda kendini göstermektedir. Yatırım desteklerinde bölgesel farklılıkların kaldırılması esas alınırken, ihracat desteklerinde tüm ülke geneli uygulamalar ortaya konmaktadır. İhracatın artması, kapasite artırımı, istihdamın artması, gelirin artması ve refah düzeyin artması ile yakından ilgilidir. İşsizliğin çözümü ve milli gelirin artması ihracat rakamının artmasından geçmektedir. Dolayısıyla, devletin ihracatın artmasında ki rolü yadırganmamalı ve destekler daha etkin hale getirilmelidir. Mevcut durumu da göz önünde bulundurarak Gaziantep ilinde İhracatçı firmalar nezdin de yapılan anket çalışması mevcut durumu ve bu alanda yapılması gerekenleri ortaya koymuştur. Çalışmamızın son kısmında nelerin yapılması gerektiği ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Export encourage consist of state supports which provide of foreign trade balance for in one?s favour to turn himself by developed countries and grow up counrties. State supports appear to support on investment and export. İnvestment support generally interest with reginal economic differents for lower and export support dealing with in national status. Our study especially based on the supporting of export and their effects in industries. Increase to export near interest with increase capacity, employment, income and level of prosperity. Analyse of unemployment and increase the national income that near related with increas of export proportion. Therefore state very effective for increase of export and determined to progress. We can offer some propose the result chapter. We bring up to present practise and How will be condition that facilities of problems. I hope that this study will appreciate to formal instutions and civil community associations and however attain to purpose.