Ortaöğretim okullarının süreç danışmanlığı uygulamalarının incelenmesi
The analysis of the proccess consultancy applications of secondary schools
  1. Tez No: 280430
  2. Yazar: EBRU AKINCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİB ÖZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tezin temel amacı ortaöğretim okullarının süreç danışmanlığı uygulamalarının düzeyini ortaya koymaktır. Araştırmanın evreni Gaziantep il merkezindeki ortaöğretim okullarıdır. Araştırmanın örneklemi ise rastgele seçilmiş 15 ortaöğretim okulunda görev yapan 410 öğretmenden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Okul Süreç Danışmanlığı ölçeği ile toplanmıştır. Bu ölçek okulların süreç danışmanlığı uygulamalarına yönelik değerlendirmede kullanılmak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiş, geçerlik ve güvenirlik analizleri gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin genel güvenirlik katsayısı Cronbah Alpha ,96'dır. Açıklanan varyans %64,65'dir. Ölçek yüksek derecede güvenilir ve yeterli bir iç tutarlılığa sahiptir. Araştırmanın verileri t testi ve tek yönlü varyans analizi tekniği ile test edilmiştir. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda öğretmenlerin süreç danışmanlığı uygulamalarının genel ve alt boyutlarına ilişkin algıları cinsiyet, yaş, öğrenim düzeyi, kıdem, çalıştıkları okuldaki hizmet süresi, çalıştıkları okuldaki personel sayısına ve okul geliştirme çalışmaları hakkında daha önceden eğitim almış olmalarına göre anlamlı farklılık göstermemektedir. Ancak öğretmenlerin süreç danışmanlığı uygulamalarının genel ve alt boyutlarına ilişkin algıları çalıştıkları okul türüne göre anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to state the schools? process consultancy application levels. The sample of the research is the high schools in the city center of Gaziantep district. The sample of the study group is consisted of 410 teachers randomly chosen from 15 high schools. The data of the research has been collected by the School Process Consultancy Scale(SPCS). This scale has been developed in order to be used to evaluate the schools? process consultancy applications, and carry out validity and reliability analyses. General reliability coefficient of the scale is Cronbach Alpha ,96. The explained variation is %64, 65. In conclusion, the scale is highly reliable and has adequate internal consistency. The data of this study has been tested by the t test and the one way analyses variation tecnique. As a result of the statistical analyses teachers? perception about the general and sub dimensions of the process consultancy applications does not display a meaningful difference according to the gender, age, education level, priority, length of service in their schools, number of stafff in their schools and having training courses about studies of developing schools. However, the teachers? perception about the general and sub dimensions of the process consultancy applications displays meaningful difference according to the kind of their school.