İngiltere'deki okul müdürü yetiştirme programının (NPQH) incelenmesi: Türkiye için bir model önerisi
Preparatory programmes for headteachers (NPQH) in Britain: A model for Turkey
  1. Tez No: 280435
  2. Yazar: MUHAMMET BAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HABİB ÖZGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Eğitim geleceğin nesillerini yetiştiren ve aynı zamanda hizmet ettiği toplumun ekonomik, sosyal, kültürel gelişimine katkı sağlayan en temel bir kurumdur. Bu bağlamda eğitim kurumları, bu işlevini ancak tamamen profesyonel şekilde örgütlenmiş amaç, hedef, görev ve sorumlulukları belirgin şekilde ortaya konulmuş sağlıklı bir örgüt çatısı altında yerine getirebilecektir. Örgütün bütün enerjisini, potansiyelini ve eldeki maddi kaynakları bu gayeye seferber edecek, okulu başarıya taşıyacak kişi ise okul yöneticisidir. Bir okulun yukarıdaki misyonu yerine getirmede başarılı ya da başarısızlığının en belirgin ölçütlerinden biri de iyi yetişmiş, nitelikli okul yöneticisidir. Türkiye'de okul müdürlerinin yetiştirilmesi ve seçilmesi ve seçilen yöneticilere ne tür bilgi ve beceri kazandırılması gerektiği sorusu cevap arayan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Tarama modeli kullanılarak hazırlanan bu çalışmada İngiltere'de Nisan 2004'ten bu yana okul müdürü adayları için zorunlu olarak uygulanan The National Professional Qualification for Headship (Okul Müdürleri İçin Ulusal Mesleki Standartlar) sertifikasyon programının içeriği irdelenmekte ve Türkiye için uygulanabilecek bir model önerisi sunulmaktır. NPQH programı yönetici adaylarından, okul müdürlüğünün temel alanları için gerekli olan bilgi, anlayış, beceri ve kişilik özelliklerine sahip olma gibi ulusal standartlar ortaya koymaktadır. Bu standartlar, müdürlüğü bir uzmanlık olarak tanımlamakta ve mesleki gelişimlerini planlamak isteyen okul müdürleri ve müdür olmak isteyenler için temel oluşturmaktadır. Bu çalışma sonunda iki ülke deneyimlerini temele alan bir model önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Education is an essential organization which raises new generations and at the same time contributes economic, social and cultural development of its society. In this sense, educational organizations will be able to fulfill these functions only under the roof of a healthy organization which is organized with absolute professionalism. It is the school?s headteacher who will lead the school to success. He is the one who will use all the energy, potential and financial sources of the organization for this success. One of the most clear criteria whether a school is successful in realizing the mission is a well-raised, qualified school director. Raising and recruiting the school headteachers in Turkey and the question what kind of qualifications a headteacher should have are issues which have to be answered. In this study in which the scanning method was used, The National Professional Qualification for Headship certification program (NPQH) used compulsory for the headteacher candidates in England since April 2004 has been studied and presented as a model available for Turkey. NPQH program puts forth some national standards necessary for the main parts of school management for headteacher candidates. These standards define the headship as a profession and form a basis for the headmasters who want to plan their professional development and for the ones who want to be headmaster. At the end of this study, a model that is based on two countries? experiences has been presented.