Sınır ticaretinin geliştirilmesi ve sınırların serbest yerler haline dönüştürülmesi
Development of border trade and to convert free trade zone
- Tez No: 280434
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CUMA BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dış ticaret rejiminden farklı kendine has gümrük rejimi ve vergi tarifeleri olan sınır ticareti, sınır illeri ile bu illere komşu ülke illerinin ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla, karşılıklı olarak yapılan özel bir ticarettir.Sınır ticaretinin amacı, sınır illerimizde yaşamını sürdüren insanların ihtiyaçlarının kolayca temin edilmesi, sınır bölgelerinde karşılıklı güven ortamının artmasına katkıda bulunulması, sınır bölgelerinin refah düzeyinin artırılması, kaçakçılığın en az seviyeye indirilmesi, bürokratik işlemlerin azaltılması yoluyla dış ticaret hacminin genişletilmesi,sınır ticareti yoluyla dış ticaretle uğraşan insanımızın müteşebbis ruhunun oluşumuna katkıda bulunulması, işsizliğin azaltılması vb dır.Türkiye'de ilk sınır ticareti 1978 yılında Ağrı ilimiz ile İran arasında yapılmıştır.Serbest Ticaret Bölgesi, Türkiye Hükümeti sınırlarının içinde olmasına rağmen, pratik olarak sınır dışında gibi kabul edilmektedir. Hükümet serbest ticaret bölgesi politikasını ihracatı ve şirketlerin rekabet güçlerini artırmak için uygulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Cross-border trade which has foreign trade regime with different tax rates and its own customs regime, border provinces and the provinces in order to meet the needs of neighboring provinces, as mutually exclusive in a trade.The purpose of border trade, to easily provide the needs of the people continued their lives in border provinces, contributing to an increase in environment of mutual trust in border areas, to increase the level of welfare in border areas, minimize smuggling, to expand the volume of foreign trade through the reduction of bureaucratic procedures, to engage the foreign trade through border trade contribute to the formation of the enterprising spirit of our people, and so is reducing unemployment etc.The first cross-border trade was among the Agri province in Turkey and Iran, in 1978.Free Trade Zone is inside of Turkish Government Border but practically Government accepting this area Like out of Border. Government applies Free Trade Zone policy for increase of competation power of company and Export.