İkinci konut turizmi kapsamında Alanya'da konut edinen yabancıların kentin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına etkileri
Within the scope of second home tourism, the effects on the social, cultural and economical sturucture of city by the foreigners who are getting housing in Alanya city
- Tez No: 280441
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYDIN ÇEVİRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin en önemli turizm destinasyonlarından birisi olan Alanya çalışma alanı olarak seçilmiştir. Alanya'nın Türkiye'de olduğu gibi dünya turizm pazarında da önemli bir marka olması, kendi ülkeleri dışında başka bir ülkeden konut satın almak isteyen yabancı kişiler tarafından tercih edilen destinasyonlardan biri olmasını sağlamaktadır. Çalışmada, Alanya'dan konut satın alarak buraya yerleşmiş veya tatillerinin büyük bölümünü satın aldıkları bu konutlarda geçiren yabancıların kentin sosyal, kültürel ve ekonomik yapısına olan etkileri üzerinde durulmuş olup, yerel halkın söz konusu bu etkilere yönelik tutumlarıbelirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma kapsamında toplam 460 kişiyle anket uygulaması gerçekleştirilmiş olup, bu anketlerden 453 tanesi analize tabi tutulmuştur. Anketlerle elde edilen verilerin analizinde ?SPSS for Windows? istatistik programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizi sonucunda 5 boyut elde edilmiştir. Bunlar ?Olumlu Sosyo- Kültürel Etki (1)?, ?Olumsuz Sosyo-Kültürel Etki (2)?, ?Olumlu Ekonomik Etki (3)?, ?Olumsuz Ekonomik Etki (4)? ve ?Memnuniyet (5) ? tir. Yapılan analizlerde, birinci boyut ile ikinci ve dördüncü boyut arasında ters yönlü bir ilişki orantı, üçüncü ve beşinci boyut arasında doğru yönlü bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmasının yanı sıra yerel halkın yabancılarla birlikte yaşamaktan duydukları memnuniyet seviyesini artıran en önemli unsurun olumlu ekonomik etkileşim olduğu tespit edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda elde edilen en dikkat çekici bulgulardan biri ise, yerleşik halkın konut sahibi yabancı kişilerle birlikte yaşamaktan genel olarak memnun olduklarını belirtmelerine rağmen, daha fazla yabancının konut edinmesini ve yabancıların konut edinme şartlarının kolaylaştırılmasını istememeleridir.
Özet (Çeviri)
In this study, Alanya which the most important tourism destinations in Turkey has been selected as the study area. Alanya, as well as being an important brand in Turkey, it is also an important brand in the world tourism market, so it makes it one of the best destinations for people who want to get house from a country other than their own. In the study, it has beentried to understand that what are the effects on the city?s social, cultural and economical structure by the foreigners who settled by purchasing houses and staying there for a long time, especially on their big part of holidays and the local people?s attitudes of these effects have been tried to determine. In this research, questionnaire application has been carried out with 460 people in total and 453 of them have been analyzed in this survey. In the analyze that obtained by the data with questionnaires ?SPSS for Windows" statistical software has been used. In the result of the analysis that obtained from data, 5 different dimensions have been obtained. These are ?Positive Socio-Cultural Impact (1)?, ?Negative Socio-Cultural Impact (2)?, ?Positive Economic Impact (3)?, ?Negative Economic Impact (4)? and ?Satisfaction (5)?. According to the analysis, there is an inverse relationship between the first dimension and the second and the fourth dimension but the accureta ratio between the third and fifth dimensions. It has been concluded that the most important factor is the positive economic impact that raise the satisfaction of local people being with strangers. The most striking finding is derived from analysis of the data that even though the public people report that they are satisfied of living together with foreigners in general, in fact; they are not pleased with the getting housing of much more foreigners and facilitation of conditions for acquiring housing for them.