Üniversite düzeyinde turizm eğitimi alan öğrencilerin yılmazlık, umutsuzluk durumları ve sektörel tutumlarının kariyer seçimlerine etkileri: Akdeniz Üniversitesi örneği
The effect of resilience, hopelessness and sectoral attitudes of the students having tourism education at universities to their choices: Akdeniz University sample
- Tez No: 280440
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BORAN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Turizm, Education and Training, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu araştırma, üniversitede turizm eğitimi alan öğrencilerin umutsuzluk, yılmazlık durumları ve sektörel tutumlarının kariyer seçimlerine etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır.Bu amaç doğrultusunda konuyla ilgili literatürden araştırmanın teorik kısmı hazırlanmıştır.Anket sonucu elde edilen bilgilerin çözümlenmesi SPSS 17.0 paket programında bilgisayar ortamında gerçekleştirilmiştir.Araştırmanın örneklemini, 2010-2011 öğretim yılında Akdeniz Üniversitesi'nde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu'nda Turizm eğitimi gören öğrenciler oluşturmaktadır.Elde edilen sonuçlara göre öğrencilerin sektörel tutumları, kariyer seçimlerine etki etmektedir. Turizm eğitimi alan öğrencilerin yılmazlık durumlarının kariyer seçimlerine etkisinin tespitine yönelik yapılan analizlerde yılmazlık faktörleri ile negatif yönlü ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Turizm eğitimi alan öğrencilerin kariyer seçimi ile umutsuzluk ölçeği faktörleri arasında, motivasyon kaybı ile kariyer seçimi arasında herhangi bir ilişki bulunmamışken gelecekle ilgili beklentiler ve umut ile ters yönlü ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been made to determine the effects of resilience, hopelessness and sectoral attitudes of the students having tourism education at universities to their career choices.In accordance with this purpose, theoretical part of the study has been made from the literature related with the subject.The survey results have been analyzed in the computer environment by SPSS 17.0 software.The samples of this study were the students having tourism education in 2010-2011 academic year at Akdeniz University, school of tourism and hotel managemen.Consequently, sectoral attitudes of the students have an effect on their career choices. Negative relationship with the resilience factors was obtained from the analysis that were made to determine the effects of resilience to career choice.Although, no relationship seen between the career choice and hopelessness scale factors and between career choice and motivation loss of the students having tourism education, an inverse correlation determined between the future expectations and hope.