Kültürel miras alan yönetimi kapsamında Alanya Kalesi ziyaretçi yönetimi
Alanya castle visitor management under the management of cultural heritage
- Tez No: 280446
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HULUSİ DOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kamu Yönetimi, Tarih, Turizm, Public Administration, History, Tourism
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Kültür, çeşitli sembollerle nesilden nesile aktarılan, insan gruplarının ayırt edici özelliklerini içeren, açık veya gizli şablonları kapsayan bir kavramdır. Kültürün temelinde geleneksel fikirler ve onlara bağlı değerler yatmaktadır. Miras ise bir nesilden diğerine geçen her türlü kaynağı ifade etmektedir. Bu kaynakların kullanımı ise kültürel miras turizmini oluşturmaktadır.Son yıllarda yaşanan değişik tüketici eğilimleri tur operatörlerini de değişik ürünlere yöneltmektedir. Bu ürünlerin en başında da kültürel miras gelmektedir. Literatürde kültürel miras ile ilgili çok fazla çalışma yapılmamış olup konunun önemi yeni yeni kavranmaya başlanmıştır. Konuyla ilgili Türkiye'de yazılan tezler genel kapsamlı, mevcut durum saptama şeklindedir. Bu tezler, genellikle kamu yönetimi, şehir planlama ve mimarlık bölümlerinde yazılmıştır. Bu çalışmanın önemi, Türkiye'de kültürel miras yönetiminde ziyaretçi yönetimini inceleyen ilk çalışma olmasıdır.Çalışmanın ilk bölümünde, alan yönetimi ve kültürel miras yönetimi ile ilgili genel kavramlar açıklanmaya çalışılmış, kültürel mirasın önemi, korunması, korunma yolları ve alan yönetiminin hedefleri ve yönetim planları hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde kale kavramı, kalenin öğeleri, kalenin yapılışı ve kalelerin tarihsel gelişimi ile ilgili bilgiler verilmiş olup Alanya ve Alanya Kalesi kültürel miras alan yönetimi kapsamında detaylı olarak incelenmiştir.Üçüncü bölümde ise kalede yaşayan halkın ve kaleye gelen ziyaretçilerin kültürel miras alan yönetimine bakış açıları ve Alanya Kalesi ile ilgili görüş ve önerilerine yer verilmiştir. Çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında, çalışmanın bilimsel katkıları ele alınmış ve Alanya Kalesi ziyaretçi yönetimi ile ilgili çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Culture means that it is transmitted by various symbols from generation to generation, included the difference features, clear or secret templates. On the basis of culture, traditional ideas and values attached to them are taken place. Heritage refers to any kind source passed from one source of generation to the next. The uses of these resources constitute the cultural heritage tourism.Tour operators in recent years in various consumer trends pointed in different products. The cultural heritage takes place at these products. Too much work has been undertaken in the literature related to cultural heritage and the importance of the issue has recently started to comprehend. The thesis written about issue is common and is about to current situation. These thesis are usually written about public management, urban planning and architecture departments. The importance of this study is the first study that investigated the management of visitors at the management of cultural heritage in Turkey.In the first part of the study, general opinions about field management and the management of cultural heritage are tried to explain and the information about the importance, protection the way of preserving of cultural heritage and the goals of field management is given.In the second section, the information about the castle items, the construction of the castle and the historical development of the castle is given, Alanya and Alanya Castle are examined in detail as the management of cultural heritage.In the third section, people living in the castle, the opinions about the management of cultural heritage of visitors and the theory and opinions about Alanya Castle are taken place. In the part of the study results and recommendations of the study are discussed scientific contributions and various suggestions about the management of visitors to Alanya Castle are given some advice.