İş-yaşam dengesi: Antalya'daki A grubu seyahat acentelerinde bir araştırma
Work-life balance: A research on a group travel agencies in travel Antalya
- Tez No: 280445
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜYA EHTİYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmanın temel amacı, A Grubu Seyahat Acenteleri Çalışanlarının iş-yaşam dengesini ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle araştırma yöntemini belirlemek ve kolaylaştırmak için konuyla ilgili bilgiye sahip akademisyenlerle ön görüşmeler yapılmış; konu ve kapsam açıkça anlaşıldıktan sonra literatürdeki Türkçe kaynaklar incelenmiş olup, yabancı kaynakların çevirileri tamamlanmıştır.Üçüncü kısım olan araştırma bölümünde verilerin analizleri gerçekleştirilmiştir. Alan olarak Antalya'da faaliyet gösteren A Grubu Seyahat acenteleri tercih edilmiştir. Acentelere gönderilen anket örneklerinin yöneticiler tarafından incelenerek onaylanmasının ardından, anket formları dağıtılmış ve toplanmıştır.Elde edilen bulgulara göre, acente çalışanlarının iş-yaşam dengesi üzerinde çalışma saatlerinin etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. İş-yaşam dengesi ile demografik özellikler (yaş, cinsiyet, medeni durum, eğitim durumu, çalışılan departman, çalışma süresi, hastalık ve tatil günleri hariç 1 yılda işletmenize gelmeme durumu, pozisyon, çalışma şekli, aylık gelir) arasında beklenilenin aksine anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the research is to determine the work-life balance of the A group travel agencies employees. With a view to determine and facilitate the research method, preliminary meetings were held with academics having a thorough knowledge of the subject; after a clear understanding of the subject and its content the Turkish literature was examined and the translation of the foreign references was carried out.In the third part of the study, the data analysis was performed. The A Group Travel agencies operating in Antalya were selected as field of research. After the management checked and accepted the survey, the questionnaire forms were distributed, filled and returned.According to the research findings, it has been determined that the working hours are affecting the work-life balance of the agency employees. Contrary to expectations, no significant correlation has been found between the work-life balance and the demographic factors (age, sex, marital status, education level, department, employment period, illness and absences from work during 1 year excepting the holydays, position, manner of working, monthly income).