Mezopotamya'da iktisadi yapı, en eski çağlardan Asurlulara kadar
In Mesopotamia, the economic structure the most ancient times until the Assyrian
- Tez No: 280449
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH ONUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Tarih, Archeology, History
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Kuzey Irak'ta Küçük Zap bölgesinde Barda-Balka adlı ?atölye? veya ?kamp alanı? günümüzden yaklaşık 80.000 yıl öncesine tarihlenir. Mezopotamya'nın Neolitik kültürünü en iyi yansıtan merkezlerden biri de Hassuna'dır. Kuzey Mezopotamya'da Hassuna kültürünün yerini Halaf kültürü aldı. Kuzeyde Halaf kültürü ile eş zamanlı olarak Güney Mezopotamya'da, ilk buluntu yerinden dolayı Ubaid veya Obeyd olarak adlandırılan bir kültür gelişmekteydi. Bu yeni kültür, M.Ö. 6. binyılın sonlarına doğru kuzeye yayılarak Halaf kültürünün yerini almış ve bütün Mezopotamya'da benimsenmiştir.Güney Mezopotamya, M.Ö. 4. binyılın erken dönemlerinden başlamak üzere yaklaşık bin yıllık zaman dilimini kapsayan Uruk Dönemi'nde (M.Ö. 4000-3100), ?Kent Devrimi? olarak adlandırılan bir dizi yeniliğe sahne olmuştur.Sümer kent devletlerinin oluştuğu sıralarda, kent merkezinin ortasında yer alan tapınak sadece dinin değil, ekonominin de merkezi idi. Yazıya ilişkin en erken kanıtlar Uruk kentinde ele geçmiştir.Büyüyen kentler ve gelişen sosyal yaşam, eksik olan temel ihtiyaç maddelerinin komşu bölgelerden ticaret yoluyla elde edilmesini gerektiriyordu.Her bölgenin gelirinin bir kısmının toplanarak başkente yollandığı ya da yerel Akad idaresini desteklemekte kullanıldığı yeni bir vergi sistemi geliştirildi.III. Ur Sülalesi devrinde görülen büyük fütuhat politikasıyla orantılı olarak ticari ilişkilerde de büyük bir gelişme görülür. III.Ur Sülalesi'nin yıkılmasından sonra başlayan İsin-Larsa devrinde, memlekette ekonomik bir bunalım yaşanmıştır.Hammurabi'nin de mensubu olduğu Eski Babil devleti zamanında da halk, daha çok tarımla uğraşıyordu. Eski Babil Devri'nde her şey gibi, ticarette de reform yapılmış, Akdeniz ticareti Basra ticaretinin önüne geçmiştir.Kas'lar döneminde bütün Güney Mezopotamya tek bir yönetim altında toplanmıştır.Yeni Babil Dönemi Babil'de temeli tarıma dayanan on iki yüzyıllık büyük bir ekonomik refah dönemini başlattı.
Özet (Çeviri)
Zap areas in northern Iraq in the small Balkan Bar-called“workshops”or“camp site”our days are about 80,000 years before the date. Reflecting Neolithic culture of Mesopotamia, the center one of the best Hassuna'dır. Halaf culture of northern Mesopotamia Hassuna culture took place. Halaf culture in the north and south at the same time in Mesopotamia, the first place because of artifacts or Obeyd called Ubaid culture had been developed. This new culture, BC 6. Towards the end of the millennium Halaf culture spread to the north took place in Mesopotamia and the whole was adopted.Southern Mesopotamia, BC 4. starting from the early millennium, a thousand-year period covering the time period in the Uruk period (4000-3100 BC),“Urban Revolution”called for a series of innovations has been the scene.Sumerian city-states formed in the order of the city center in the middle of the temple not only of religion, was also the center of the economy. Articles related to the city of Uruk in the early evidence is uncovered.The social life of urban growth and development, basic need that is missing from the neighboring areas required to be obtained through trade.A portion of the revenue collected in each region are sent to the capital used to support the administration or local Akad developed a new tax system.III. The great conquest of the cycle seen in ur family policy in proportion to its trade relations are a big improvement. After the collapse of the family started the job III.Ur-Larsa periods, the country has experienced an economic depression.Hammurabi'nin the member states of the Old Babylonian time, also, people were more engaged in agriculture. Like all things in the Old Babylonian Period, trade reforms were made in the Mediterranean trade before the trade became Basra.Kas'lar during the whole of South Mesopotamia were collected under a single management .A new foundation on agriculture in Babylon Babylonian period of twelve centuries, started a great period of economic prosperity.