Asur Ticaret Kolonileri Dönemi'nde Asurlu tüccarların; ticaret sömürgecilik denkleminde Anadolu'daki hammadde kaynaklarına yönelik yaklaşımları
Assyrian traders during the Assyrian Trade Colonies; approaches to raw material resources in Anatolia in the trade colonial equation
  1. Tez No: 696804
  2. Yazar: SERDAR MİĞAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI TİRYAKİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bingöl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eskiçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
MÖ. XX. yüzyılda, Asur kentinden yola çıkarak Anadolu'ya ulaşan Asurlu tüccarlar sayesinde Anadolu ile Mezopotamya arasında yoğun bir ticaret ilişkisi başlamıştır. Anadolu'da çok sayıda koloninin kurulmasıyla bölgenin siyasi, ekonomik ve sosyal yapısında birtakım değişiklikler meydana gelmiştir. Asurluların giriştiği koloni süreci bölgede güçlü bir egemen yapı olmadığı için yerel beylerle başlamıştır. Asurlu tüccarlar, Anadolu beyleri ile yaptığı birtakım sözleşmelerle uluslararası ticarete resmiyet kazandırmıştır. Bu antlaşmalarla Anadolu beylerinin değerli maden ve kumaş ihtiyacını karşılayan Asurlu tüccarlar, bunun karşılığında ise altın, gümüş ve bakır gibi madenler elde etmiştir. Böylece önemli bir hammadde kaynağına sahip olarak bölgenin coğrafi kaynaklarından faydalanmıştır. Karşılıklı ticari münasebete dayalı olan bu ilişki, Anadolu halkının coğrafi, iktisadi ve psikolojik sahalarına yönelik bir sömürge ideolojisi olmuştur. Burada Anadolu beyleri ile Asurlu tüccarların rolü gerekli hammaddeyi temin etmek olduğu için bu alışveriş yıllarca devam etmiştir. Asurluların ekonomik bakımdan Anadolu'yu sömürge haline getirme sürecinde Anadolu'da ticarethaneler kurma fikri yeterli gelmiştir. Karum ve Wabartumlar sayesinde ihtiyaç duyduğu değerli madenleri Anadolu'dan sağlayan Asurlu tüccarlar, kendi mamul maddeleri için de önemli bir pazar elde etmiştir. Sonrasında ise elde ettikleri sermaye ile Anadolu halkı üzerinde ekonomik olarak önemli bir güç sahibi olmuştur. Asur Ticaret Kolonileri Çağı'nda, Anadolu ile Mezopotamya arasında yapılan ticaret, Hititlerin Anadolu'daki egemenliği ele geçirmesiyle son bulmuştur. Böylece Asurlular, Anadolu'daki koloni sayılarını arttırıp onları işleterek elde ettikleri kâr ile Anadolu'daki sömürge faaliyetlerini tamamlamıştır.
Özet (Çeviri)
B.C. XX. In the 19th century, an intense trade relationship started between Anatolia and Mesopotamia thanks to the Assyrian merchants who reached Anatolia from the Assyrian city. With the establishment of many colonies in Anatolia, some changes occured in the political, economic and social structure of the region. The colony process that the Assyrians embarked on started with the local lords because there was no strong sovereign structure in the region. Assyrian merchants formalized international trade with some agreements with Anatolian lords. With these traties, the Assyrian merchants, who met the precious metal and fabric needs of the Anatolian lords, obtained metals such as gold, silver and copper in return. Thus, it has benefited from the geographical resources of the region by having an important raw metarial resource. This relationship, which was based on mutual commercial relations, became a colonial ideology for the geographical, economic and psychological fields of the Anatolian people. Since the role of Anatolian lords and Assyrian merchants here was to supply the necessary raw materials, this exchange continued for years. In the process of the Assyrians making Anatolia a colony in terms of economy, the idea of establishing trade houses in Anatolia was sufficent. Thanks to the Karum and Wabartums, the Assyrian traders, who supplied the precious metals they needed from Anatolia, also obtained an important market for their own products. Afterwards, with the capital they obtained, they had an important economic power over the Anatolian people. In the Age of Assyrian Trade Colonies, the trade between Anatolia and Mesopotamia came to an end with the Hittites' domination in Anatolia. Thus, the Assyrians completed their colonial activites in Anatolia with the profit they made by increasing the number of colonies in Anatolia and operating them.