Gyttja'nın toprağın organik madde içeriğine ve çinko, fosfor interaksiyonuna etkisi üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 28045
  2. Yazar: GÜZEL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
52 ÖZET Saksı denemesi olarak yürütülen bu araştırmada organik madde olarak kullanılan ve Afşin-Elbistan linyit yatakları üzerinde örtü tabakası halinde, linyit tabakaları arasında katmanlar halinde bulunan gyttja materyalinin kullanılması ve fosfor, çinko interaksiyonuna etkisini belirlemektir. Araştırmada kullanılan gyttja materyali %25 organik madde, %25 kül, %0.11 tuz, %0455 azot, %12.819 kg/da P2O5 içermekte ve pH'sı 7. 34 'tür. Deneme toprağına %4 oranında gyttja materyali uygulanmıştır. Deneme“tesadüf parsellerin faktöriyel deneme tertibine”göre ve her bir uygulamanın kontrolleri dahil olmak üzere toplam 32 saksı ile yürütülmüştür. Deneme süresince saksılar saf su ile sulanmıştır. Söz konusu araştırma sonucunda elde edilen bulgular aşağıdaki şekilde sıralanabilir: 1) Araştırmada kullanılan gyttja materyali toprak organik maddesini 1,29 'dan 2.607'ye çıkararak yaklaşık %102 oranında artırmıştır. 2) Toprak pH'sı üzerine önemli bir değişiklik yapmamıştır. 3) Gyttja materyalinin fosfor ile beraber uygulanmasında bitki fosfor içeriğini arttırmıştır.55 5- Using gyttja with P or P plus Zn increased the amount of the- plants dry weight. These results show that using gyttja with P and Zn effected the plants growth and rincreased the plants Zn and P uptaking ability positively or supporting fertilizer on plants growth in loung time period.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The purpose of this study was finding the intereaction effect of gyttja an P and Zn. Gyttja is on organic material which is found between the Lignite beds of Af şin-lbistan lignite ores as layers. Gyttja used in this study contains 75% organic matter, 0.11 % salt, 0.455 % N, 12.819 % kg/da P2O5 and has a pH 7.34. The amount of gyttja added to soils was 4 % of the soils volume. The study was conducted on“Random plot of lands factorial testing”method and 32 flowerpots were used. These pots were irrigated with deionized water. The datas listed below outline the results which were helded from this study. 1- Gyttja used in this study increased ^ the soil organic matter content from 1.29 % to 2.607 % which is equal to increasing of 102 %. 2- It has no visible effect on soils pH 3- Using gyttja with P increased the plants P content 4- Using gyttja with Zn or without Zn effected the plants Zn content positively.55 5- Using gyttja with P or P plus Zn increased the amount of the- plants dry weight. These results show that using gyttja with P and Zn effected the plants growth and rincreased the plants Zn and P uptaking ability positively or supporting fertilizer on plants growth in loung time period.