Gyttja materyalinin azotun bitkiye yarayışlılığına ve bitki gelişimine etkisi
  1. Tez No: 23124
  2. Yazar: AYTEN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
51 ÖZET Bu araştırma, Afş in-Elbistan linyit yatakları üzerinde örtü tabakası halinde ve linyit tabakaları arasında katmanlar halinde bulunan gyttja materyalinin azotun bitkiye yarayışlı lıgma ve bitki gelişimine etkisini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla yapılan çalışmada dokuz uygulamalı üç tekerrürde saksı denemesi kurulmuştur. Denemede gyttja ile birlikte (NHO2SO4 formunda azot gübresi ve sabit dozlarda fosfor ve potasyum gübreleri uygulanmıştır. Denemenin sonunda toprak ve bitkinin total azot içeriği, bitkinin fosfor içeriği, bitkisel verim değerleri, topraktan bitki tarafından kaldırılan azot miktarları ve uygulanan azotun relatif yarayışlı lık oranları ve drenaj sularına ait total azot içerikleri belirlenmiştir. Toprağın total azot içeriklerinde gyytja'sız azot uygulamaları en düşük değerleri vermesine karşın artan azot dozunda artış eğilimi görülmüştür. Azotsuz gyttja uygulamaları ile gyttja' lı azot uygulamaları toprogın total azot içeriğinde artış eğilimi göstermesine karşın tüm uygulamalar istatistiksel bakımdan Önemsiz bulunmuştur. Bitkinin total azot içeriklerinde, uygulamalardan azotun gyttja' sız uygulamaları istatistiksel bakımdan önemli bulunmasına karşın gyttja 'nm azot ile birlikte uygulanması durumunda bitki total azot içeriğinde uygulanması kontrol grubuyla benzer değerler vermiştir. Verim değerlerinde azotun gyttja 'sız uygulamaları istatistiksel bakımdan önemli bulunmamasına karşın gyttja 'nm azot ile birlikte uygulanan dozlarında da verim değerlerinde artış eğilimi görülmüştür. Verim değerlerinde G1N1 dozu en yüksek değerlere ulaşırken, gyttja' nın tek başına uygulanması durumunda verim değerlerinde en düşük değerler elde edilmiştir. Mısır bitkisinde azotun relatif, yarayışlılık oranları % 00.48 ile % 43 arasında bulunmuştur. En düşük relatif yarayışlılık oranını gyttja'nm tek başına uygulanan dozları verirken azotun tek baş ınauygul anan dozları en yüksek relatif54 that relative availability ratio of corn plant varied betwen range 0.48 % and 43. As dose levels of gyttja which were added to soil alone gave the lowest relative availability ratio, dose levels of nitrogen which were added to soil alone gawe the highest relative availability ratio. Obtained values from GaNa dose level gawe lower relative availability ratio than dose levels of nitrogen that were added to soil alone. However it was found that gyttja affected content of plant. Under condition which gyttja and nitrogen were added to soil, plant growth and nitrogen availability showed that gyttja could have had effect on nitrogen availability and plant growth at the longer period.
Özet (Çeviri)
53 SUMMARY This research was made in onder to investigate the effect of gyttja material Which existed as layers among lignite layers ar as cover on it on nitrogen availability and plant growht of corn plant. By this aim, a pot experiment with corn plant was installed. In this experiment as a source of nitrogen gyttja and (NHO2SO4 fertilizer and at the constant levels of P and K fertilizer were added to the pot. At the and of the experiment, total nitrogen content of soil and plant, P content of plant, yield values of corn plant, the amount of nitrogen applied nitrogen relative availability ratios, total nitrogen contend of drenaj water were determined. It was observed that there was an increase trend with increasing nitrogen dose levels which were applied to the soil where the total nitrogen content of soil showed the lowest values in pot experiment which applied nitrogen without gyttja. It was found that all applications were unsignif icant statistcaly, although application gyttja without nitrogen and applications gyttja and nitrogen together showed an increasing trend on total nitrogen content of soil. Under conditions which gyttja and nitrogen were used together, total nitogen content of plant showed an increasing trend whereas the total nitrogen content of the plant had been found significant at the application ratio statiscally. Gyttja which were used alone gave values same as control groups. It was observed that there was an increasing trend on yield in posts which gyttja and nitrogen were used together although application nitrogen without gyttja, yield were unsignif icant statiscally. Under conditions which gyttja was used alone, yield values reduced to the lowest values as G1N1 dose level reached the highe.st values. It was found54 that relative availability ratio of corn plant varied betwen range 0.48 % and 43. As dose levels of gyttja which were added to soil alone gave the lowest relative availability ratio, dose levels of nitrogen which were added to soil alone gawe the highest relative availability ratio. Obtained values from GaNa dose level gawe lower relative availability ratio than dose levels of nitrogen that were added to soil alone. However it was found that gyttja affected content of plant. Under condition which gyttja and nitrogen were added to soil, plant growth and nitrogen availability showed that gyttja could have had effect on nitrogen availability and plant growth at the longer period.