Küresel terörle mücadelede ABD'nin yaklaşımı ve uluslararası işbirliğinin gerekliliği
United States approach to combatting global terrorism and necessity of international cooperation
  1. Tez No: 280460
  2. Yazar: MEHMET FATİH BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. IŞIL KAZAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu tezin amacı, küresel terörizmin ortaya çıkışını ve küresel terörizmi meydana getiren yeni terörizm olgusunu incelemek, küresel terörle mücadelede ABD'nin yaklaşımlarını ve uluslararası işbirliği mekanizmalarını ele alarak uluslararası işbirliğinin küresel terörü engellemedeki rolünü ve gerekliliğini ortaya koymaktır. Tezin çıkış noktası, ABD'nin küresel terörle mücadele politikalarının terörü önlemede yetersiz kaldığı ve uluslararası işbirliği ve koordinasyonun küresel terörle mücadelede daha etkin ve başarılı olacağının değerlendirilmesidir. Bu çalışmada öncelikle terörizmin dönüşümü ele alınmış, yeni terörizmin özellikleri ortaya konulmuştur. Sonrasında küreselleşme ve terörizm arasındaki ilişki incelenmiş ve küresel terör kavramı ele alınmıştır. Ardından ABD'nin özellikle 11 Eylül saldırıları sonrası ortaya koyduğu terörle mücadele politikalarına değinilmiş ve bu politikalara getirilen eleştiriler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise küresel terörle mücadelede uluslararası örgütler incelenerek işbirliğinin önemi ve gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the emergence of global terrorism and the phenomenon of new terrorism, to discuss the United States approach to global terrorism and its counter terrorism politics and also to analyze the international co-operation units and to put forward the role and the neccesity of international cooperation in preventing global terrorism. The starting point of this thesis is relied on that the United States counter terrorism politics is not effective and the international co-operation will be more efficient. In this study, the transformation of terrorism and the features of the new terrorism are firstly focused on. Then the relationship between globalizm and terrorism explained and the concept of global terror is studied. After that the counter terror policies of United States especially after the September 11 attacks and the critics of these policies are concentrated on. In the last part, the role of the international organizations in combatting global terrorism and the importance of international co-operation emphasized.