Türk Ticaret Hukukunda elektronik işlemler
Electronic transactions in Turkish Trade Law
- Tez No: 280480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ERDEM CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknolqjinin hizla gelişmesiyle, internet kullanımi biiyuk bir hizla yayginlaşmiştir. Bilgiye ulaşma ile iletişim alışkanlıklan, ticaret, sosyal ve kiilturel hayat geri doniilmez bir şekilde internet ve diger elektronik araçlarla degişime ugramiştir. Dtinya, her tiirlii ticari işlemin elektronik araçlar ve internet aracihgiyla yapildigi elektronik ticaret kavrami ile tamşmiştir. Ticaret hayati artan bir hizla elektronik ortama yonelmektedir.Ticaretin ve ticarete ilisjdn her tiirlii işlemin internet ortaminda ve elektronik araçlar vasitasiyla yapilmasini teşvik etmek, elektronik ortama kolayca miidahale edilebildiginden dolayi işlem giivenligini saglamak ve elektronik ticarete bir diizen getirebilmek amaciyla gerek uluslararasi kuruluşlar gerekse teknolojide ileri iilkeler tarafmdan yasal diizenlemeler, raporlar ve Oneriler hazirlanmiştir. internetle oluşan yeni elektronik ortam ve kiireselleşme ile beraber ticari hayatinda neredeyse iilkeler arasinda simrlar kalkmiştir. Kullanilan teknolojinin de ortak olmasindan dolayi elektronik araçlar vasitasiyla yapilan ticari işlemlere ilişkin hukuksal duzenlemelerin, bir butunliik içinde olmasi ve yerellikten uzak uluslararasi bir nitelik taşimasi gereklidir.Dunyanin biiyuk ekonomilerinden birine sahip, Avrupa Birligi'ne tarn uye olma yolunda ilerleyen, teknolojiyi kullanmak alamnda bu konuda lider ulkelerle rekabet eden Turkiye'de de ticari işlemler elektronik ortamda yapilmakta ve elektronik ticaretin kullammi da her geçen gun artmaktadir. Yapilan bu elektronik işlemlerin oncelikle guvenli olmasi ve hukuki anlamda geçerliliginin saglanabilmesi için ulkemizde de yeni duzenlemelere ihtiyaç duyulmaktadir. Turkiye'de de diinya ve Avrupa Birligi yasal duzenlemeleriyle uyumlu, elektronik işlemlere geçerlilik saglayan yasal diizenlemeler yapilmaya ba^lami^tir.Tezimizde Turk Ticaret Hukuku'nda elektronik islemler ilişkin gelişmeler aynntili olarak incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As a result of rapid development of technology, usage of internet has increasingly become widespread. Access to information and communication habits, trade, social and cultural life have irreversible been changed by the internet and other electronic devices. World have been acquainted with electronic commerce which every kind of commercial transaction made through electronic means and the Internet. Commercial life is turning its face to the electronic environment with a growing rate.Legal regulations, reports and recommendations have been prepared by either international organizations or technologically advanced countries in order to encourage trade and all kinds of trade-related transaction in internet environment and electronic tools, to ensure the security of electronic media and electronic commerce transactions since it can be easily intervened. In commercial life, borders between the countries have been disappeared because of the globalization and new electronic environment created by the internet. Since the technology used in internet is same, legal regulations regarding commercial transactions made through electronic means in the world should be cohesive worldwide, far from the locality with international quality.In Turkey which one of the largest economy, trying to be a full member of the European Union, competing against to the technologically leader countries, the commercial transactions carried out electronically and use of electronic commerce are increasing every day. In our county too, primarily, in order to ensure the security and legal validity of those transactions, new legal regulations are needed. In Turkey, preparation of new legal regulations which coherent with the European Union legal arrangement and provide validity to the electronic transactions have been started.In my thesis developements regarding electronic transactions in Turkish Trade Law will be examined in detail.