Alan adı ve barındırılması
Domain name and hosting
- Tez No: 598096
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMEL BADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
''Alan Adı ve Barındırılması'' adlı tez çalışmasında Bilişim Hukuku alanında yer alan Kanun ve Yönetmelikler temel dayanak olarak alınmıştır. Türk Borçlar Kanunu ve Türk Medeni Kanunu hükümleri ışığında da hakların korunması geniş kapsamlı olarak incelenmiştir. İnternet, kapsam olarak ayrıntılı ve sürekli gelişime açık bir alandır. Bu alanda gerçekleşen hak ihlallerinden korunmak için hukukumuzda düzenlemeler yapılmıştır. İnternet üzerinden gerçekleşen hak ihlalleri; alan adları ile sosyal medya aracılığıyla, elektronik posta yolu ile İnternet sitelerinde yer alan yayıncılık faaliyetleri ile veya elektronik ticaret alanında yapılmaktadır. Korunma yolları ise; genel anlamda kişilik hakkını hukuka aykırı saldırılardan koruyacak hükümlerle gerçekleşmektedir. Kişisel verilerin gizliliği kavramını ve temel niteliklerini değerlendirmek; hukuki anlamda da nitelendirilmesi ve korunması bakımından hassas bir durum oluşturmaktadır. Teknolojinin ve bilişimin hızlı ilerlemesi sebebiyle, kişisel verilerin korunması ve gizliliği konusunda da uyumun ve hızın sağlanması gerekmektedir. Fikri hakların ihlalleri, İnternet üzerinden gerçekleşmesi bakımından da günümüzde oldukça yer almaktadır. Fikri mülkiyet kavramı, hukuki niteliği ve bu sebepten doğan hakların açıklanması önemlidir. İhlallere karşı korunma; hem Türk Hukukunda hem de Avrupa Birliği Hukukunda bulunmaktadır. Uluslararası boyutta kişi veya kurumlar korunmaktadır. Son olarak da alan adı ve barındırılması bakımından öncelikle, alan adı kavramı ve alan adının kullanılma esasları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Alan adıyla ilgili hukuki işlemler ve korunma esaslarıyla birlikte dava usulleri açıklanmıştır. Uluslararası anlamda görev alan tahkim usulü ve hakemlik yetkisi olan kurumlar, alan adının korunması bakımından da güvence sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study, Law and Regulations in the field of Information Law were taken as the main basis. In the light of the provisions of the Turkish Code of Obligations and the Turkish Civil Code, the protection of rights was examined extensively. The Internet is a comprehensive and continuous development area. Arrangements have been made in our law in order to protect the rights violations in this area. Rights violations occurring over the Internet; domain names, via social media, by e-mail, through publishing activities on internet sites or in the field of electronic commerce. Ways of protection; In general, the right to protect the rights of the person against illegal attacks are realized with provisions. Assess the concept and basic characteristics of privacy of personal data; it also constitutes a sensitive situation in terms of its legal characterization and protection. Due to the rapid progress of technology and information technology, it is necessary to ensure compliance and speed in terms of the protection and confidentiality of personal data. Violations of intellectual rights are also quite present in terms of their realization over the internet. It is important to explain the concept of intellectual property, its legal nature and the rights arising therefrom. Protection against violations; Persons or institutions are protected in international law as well as in international law. Lastly, in terms of violation and protection of domain name rights, the concept of domain name and the principles of using the domain name are discussed in detail. Legal procedures and protection principles related to the domain name and procedure procedures are explained. International arbitration and arbitration bodies provide assurance for the protection of the domain name.