Taşınmaz kültür varlıklarımızın müze olarak yeniden işlevlendirilmesi: Alanya Kızıl Kule örneği
Refunctionalization of immovable cultural properties as museums: An example of Alanya Red Tower
  1. Tez No: 280484
  2. Yazar: DERYA PEKGÖZLÜ KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUKİYE ESER GÜLTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Tarihsel ve kültürel mirasa sahip çıkmak için Taşınmaz Kültür Varlıkları`nı değişen ihtiyaç ve isteklere göre kullanmak, dünya mimarlığının başlıca konuları arasındadır. Bu nedenle günümüzde pek çok Taşınmaz Kültür Varlığı gerekli ölçütlere uyularak yeniden işlevlendirilmektedir.Ülkemizin Akdeniz kıyısında önemli bir turizm yerleşkesi olan Alanya'daki Alanya Kalesi, en önemli kültür varlıklarımızdan biri olup, Anadolu'yu süsleyen yüzlerce kaleden bugün ayakta kalabilmiş ve en iyi korunmuş Ortaçağ Kalelerinden biridir. Kızıl Kule, Tersane, Tophane Kulesi, Aşağı Kale Hamamı, Girene Çeşmesi ve Tanımsız Yapıları da kapsayan Alanya Kalesi'nin korunması ve deniz ile olan ilişkisini vurgulayacak şekilde yaşatılmasını sağlamak amacıyla Alanya Arkeoloji Müzesi ve Alanya Belediyesi tarafından ?Kızıl Kule-Tophane Ekseni Projesi? geliştirilmiştir.Bu tez çalışması, Alanya Kalesi'nde yer alan sekizgen plan şemasına sahip Kızıl Kule'nin çağdaş müzecilik anlayışı doğrultusunda değerlendirilerek, ?Kızıl Kule-Tophane Ekseni Projesi? kapsamında ?Denizcilik ve Gemi Müzesi? olarak yeniden işlevlendirilmesini amaçlamaktadır. Sonuçta, söz konusu projeyle Anadolu Selçuklu Dönemi'nden kalmış 785 yıllık bir tarihi mirasın, günümüz ziyaretçi profiline ulaşmasının ötesinde müzeciliğin gelişimine de katkı sağlaması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Refunctıonalızatıon Of Immovable Cultural Propertıes As Museums: An Example Of Alanya Red TowerUsing Immovable Cultural Property according to the needs and desires in order to protect the cultural and historical heritages is one of the main topics of the world architecture. Therefore, many Immovable Cultural Properties are made functional again by following the required measurements today. Alanya Castle is located at the heights of the remainder of Alanya, which is a popular destination for tourism in the Mediterrenan Region. It is one of the most valuable cultural heritages of us and the best-preserved medieval castles among the hundreds of castles in Anatolia. A project named ?Red Tower and Tophane Axis? is developed by Alanya Archaelogical Museum and Municipality of Alanya to protect the Red Tower, Shipyard so-called Tersane, the Lower Castle Bath, Girene Fountain, Tophane (Arsenal) and various undefined buildings by emphasizing the relationship between the sea and the mentioned historical heritages.The aim of this study is to assess the octagonal shaped Red Tower in terms of contemporary museology approach and make use of it under the name of ?Maritime and Ship Museum? within the ?Red Tower and Tophane Axis Project?. Furthermore, its aim is not only to introduce 785 year- old historical heritage remained from Seljuk periods to the potential visitors but also contribute to the development of museology.