Konya ili Karatay ilçesi'nde bulunan geleneksel üç evin restorasyon önerisi
The restoration proposal of three traditional houses in Konya, Karatay
- Tez No: 371633
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA GEDİZ URAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 597
Özet
Anadolu coğrafyası, taşınmaz kültür varlıkları bakımından dünyanın en zengin bölgelerinden biridir. Fakat yanlış planlama kararları, yanlış ve denetimsiz onarım restorasyon uygulamaları, koruma bilincinin eksikliği ve koruma kültürünün yeterince yerleşmemiş olması gibi etkenlerden dolayı, kültür varlıklarımız her geçen gün olmaktadır. Bu bağlamda, Konya İli'nde son yıllarda hızla artan nüfus ve paralelinde gelişen hızlı kentleşme ile birlikte, giderek artan düzensiz, plansız ve karmaşık yapılaşmalar içinde geleneksel Konya evlerinin sayıları gün geçtikçe azalmaktadır. çalışma Konya İli, Karatay İlçesi'nde yer alan üç geleneksel evin restorasyon önerilerinin hazırlanmasını konu etmektedir. Çalışmanın amacı, bu eserlerin belgelenerek sürdürülebilir korunmasının sağlanması için restorasyon önerileri geliştirilerek, Karatay İlçesi'nde, yok olmaya yüz tutmuş diğer geleneksel evlere örnek olacak ve ilçede koruma bilincinin güçlenmesine katkıda bulunacak bilimsel bir çalışma gerçekleştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Anatolia's geography is one of the most richest regions in the world in point of immovable cultural assets. But, due to the factors like wrong decisions of planning, restorations and unsupervised preservation and restoration application, lack of conservation consciousness, culture and preservation; our cultural assets extincts day by day. In this context, in the city of Konya, rapid urbanization that comes along with growing population in recent years, in increasing of disordered, wrongly planned and irregular construction, Konya's traditional house's numbers decreasing. This study's main subject is 3 traditional residential structure in Karatay District. Study's main aim is with the aid of examining of structure's current state and possibility of restoration, providing sustainable physical and functional preservation; and with the data obtained from this study, being an example for other traditional structures which are near to extinct and improving conservation consciousness in the Karatay District.