Bir erkeklik alt alanı olarak eşcinsel erkeklik alanı
Gay masculinity field as a subfield of masculinity
  1. Tez No: 280497
  2. Yazar: AKİF ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA DURUGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı, heteroseksist bir toplumsal düzenleme içinde eşcinsel erkeklik alanının ve gey kimliğinin nasıl inşa edildiği ile sosyal ilişkilerin nasıl deneyimlendiğini, Antalya'da yaşayan 10 eşcinsel erkekle yapılan derinlemesine görüşmelere dayanarak bulmaya çalışmaktır. Connell'ın `hegemonik erkeklik' kavramsallaştırması ve Bourdieu'nin eylem kuramı temel olarak alınarak kentli, genç, eğitimli ve orta sınıf eşcinsel erkekliklerin gey kimliklerini nasıl tanımladıkları ve söz konusu kimliklerine bağlı bir biçimde inşa ettikleri strateji ve pratikleri çeşitli sosyal alanlar bağlamında nasıl deneyimledikleri, araştırmanın odak noktası olarak belirlenmiştir. Öncelikle araştırma toplumsal olarak inşa edilen `çoklu erkeklikler' anlayışına uygun bir biçimde toplumsal cinsiyet alanı içinde kadınsılaştırılan bir erkeklik formu olarak eşcinsel erkeklikler üzerine odaklanmaktadır.Cinsel kimliklerin gelişimi, bir kişinin sürekli bir biçimde kendisi ve çevresindeki diğerleri ile müzakere ettiği karmaşık bir süreci yansıtmaktadır. İlişkisel bir biçimde deneyimlenen erkeklik performansları, eşcinsel erkeklik alanı içinde çeşitli toplumsal alanları ve anlamları dikkate alarak, erkekler tarafından farklı ama aynı stratejileri açığa vuracak biçimlerde sunulmaktadır. Araştırma kapsamında eşcinsel erkeklerin erkeklik performansları içinde deneyimlerinden yola çıkarak hegemonik erkekliğin ve olası bir homofobiye karşı habituslarına bağlı inşa ettikleri stratejilerin önemi vurgulanmıştır. Çoğunlukla söz konusu stratejiler, kamusal alanda deneyimlenen `gizli' bir eşcinsellik biçiminde ortaya çıkmaktadır. Bazı durumlarda eşcinsel erkekler, toplumsal bağlamda sahip oldukları farklı sermaye türlerini ön plana çıkararak cinsiyet performanslarını önemsizleştirmektedir. Buna karşılık özel alanda ise göreli olarak daha toplumsal cinsiyet tabanlı olmayan bir yapılanma deneyimlendiği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to find out how the gay masculinity field and the gay identity are constructed and how the social relations are experienced in a heterosexist social arrangement in the specific case of gay men by carrying out a field research based on in-depth interviews with 10 men living in Antalya. The focus point of the research consists of the endeavor to determine how the urban, young, educated and middle-class gay men define their gay identities and how they correspondingly constitute the strategies and practises in various social fields by the help of Connell?s conceptualization of hegemonic masculinity and Bourdieu?s practice theory. At the outset the research focuses on gay masculinities as a form of masculinity which is feminized in the field of gender in accordance with the notion of multiple masculinities constructed socially.The development of sexual identities is a complex process wherein one continually negotiates with oneself and with one?s environment. Masculinity performances which are experienced in a relational way are performed by men in various ways considering the specific social fields and meanings in the gay masculinity field but at the same time it reveals the similar strategies of them. The importance of the strategies in the masculinity performances of the gay men who have been interviewed within the context of the research are emphasized. The strategies emerge more often as `invisible? gay identity experiences in the public field. In some cases the gay men trivialise their gender performances by featuring the different types of the capital they have in social context. On the other hand it was discovered that a gender neutral arrangement is experienced by them in the private field.