Küreselleşme bağlamında yeni toplumsal hareketler; barış ve insan hakları hareketi
New social movements in the context of globalization; peace and human rights movement
  1. Tez No: 693799
  2. Yazar: İBRAHİM MAVİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SITKI YILDIZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Law, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 395
Özet
Bu çalışmanın amacı; savaş, barış, insan hakları, evrensel beyanname ve uluslararası sözleşmeler ile yeni dünya düzeninin temel sorunlarına değinen barış ve insan hakları hareketinin seyrini İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi referans alınmak suretiyle çözümlemektir. Ayrıca savaşlara karşı politikalar geliştirme, kalıcı barışı sağlama, dünya sorunlarına dair farkındalık yaratma, demokrasi ve insan haklarına dair gelişmelere öncülük etme ve toplumsal muhalefet oluşturma bakımından yeni toplumsal hareketlerinin gelecekteki rolü incelenmiştir. Yeni toplumsal hareketlerin bir örneği olarak barış ve insan hakları hareketi küreselleşme bağlamında çeşitli boyutları ile ele alınmıştır. Yeni toplumsal hareketler değindikleri konular, harekete katılan aktörler, kimlik, gündelik yaşam ve kültürel haklara vurgular bakımından klasik hareketlerden farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar barış hareketi, nükleer karşıtı hareketler, savaş karşıtı ve pasifist hareketler, insan hakları hareketi, ekolojik hareketler, yeni dini hareketler, özgürleşme hareketleri, kadın hareketleri, cinsel yönelim hareketleri, alternatif kimlik hareketleri vb. özelinde ortaya çıkmıştır. Yeni toplumsal hareketler kendi içinde üç farklı dönemde ele alınmaktadır. İlk dönem 1960'ların öğrenci, yeni sol ve sivil haklar hareketlerini, ikinci dönem 1970 ve 1980'lerin LGBT, çevre, kadın, barış ve insan hakları hareketlerini ve üçüncü dönem ise 1990'lar sonrası savaş karşıtı hareket, barış hareketi, küreselleşme karşıtı hareket, dünya sosyal forumu vb. 'küresel adalet hareketi'ni kapsamaktadır. Bu çalışmada klasik hareketlerin üzerinde durduğu emek-sermaye ilişkisini aşan, ekonomi, adalet ve eşitlik gibi sürekliklere oranla, kimlik, çevre, barış, nükleer silahlanma, enerji, cinsel kimlikler ve alternatif yaşam tarzları bakımından kopuşlara daha fazla odaklanan yeni toplumsal hareketler çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze the course of the peace and human rights movement, which addresses the fundamental problems of war, peace, human rights, universal declaration, and international conventions, and the new world order, with reference to the Universal Declaration of Human Rights. In addition, the future role of new social movements in terms of developing policies against wars, ensuring lasting peace, raising awareness of world problems, leading developments in democracy and human rights, and creating public opposition is examined. As an example of new social movements, the peace and human rights movement is discussed in various aspects in the context of globalization. The new social movements differ from the classical movements in terms of the subjects they address, the actors participating in the movement, their emphasis on identity, everyday life, and cultural rights. These differences are the peace movement, anti-nuclear movements, anti-war and pacifist movements, human rights movements, ecological movements, new religious movements, liberation movements, women's movements, sexual orientation movements, alternative identity movements, etc. appeared in particular. New social movements are discussed in three different periods in themselves. The first period covers the student, new left, and civil rights movements of the 1960s; the second period covers the LGBT, environment, women, peace, and human rights movements of the 1970s and 1980s; and the third period covers the 'global justice movement' such as the post-1990s anti-war movement, peace movement, anti-globalization movement, world social forum, etc. In this study, new social movements that go beyond the labor-capital relationship that classical movements emphasize and focus more on the ruptures in terms of identity, environment, peace, nuclear armament, energy, sexual identities, and alternative lifestyles than the continuities such as economy, justice, and equality are analyzed.