Deniz kültürünün Antalya kent kültürü ve kimliğinin dönüşümündeki yeri
The stand of the marine culture in transformation of Antalya's urban culture and its identity
  1. Tez No: 280521
  2. Yazar: AHMET YAZAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÖZTUNALI KAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Tarih, Public Administration, Sociology, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Antalya'da kent kültürünün, toplumsal etkileşimi, ortak-yaşarlığı, mekâna ve zamana dair yaşam pratiklerini, sembolleri ve belleği içinde barındıran yapısı, kent kimliği ölçeğinde aidiyet, yerellik, kentlilik gibi unsurlarla birlikte tarihsel anlamda ve toplumsal çeşitlilik bağlamında sürekli bir dönüşüm yaşamaktadır. İskan ve habitus ile eklemlenen toplumsal yapı, üretim biçimleri ve toprak mülkiyeti ile birlikte Antalya'da sosyo-ekonomik yapının farklı yansımalarla ortaya çıkmasına aracılık etmektedir.Araştırmanın odağında yer alan deniz kültürü; toplum ve birey tarafından Antalya için ekolojik bir çevresel kimlik unsuru olan denizin anlamlandırılması, maddesel nesnelerle aktarımı, deniz bilgisi, ekonomik, toplumsal ve yönetsel değerlerin oluşturulması bağlamlarıyla ekolojik insanın yaşam dairesinde üretilmektedir. Deniz kültürünün, Antalya kent kültürü ve kimliğine ilişkin konumu, Antalya'da iç göç ve dış göç unsurları ile birlikte göçer yaşam biçiminden, turizm, denizcilik ve balıkçılık gibi kendi kültür dairelerini yaratabilen üretim biçimlerinden parçalar taşımaktadır ve bunlarla birlikte değerlendirilmeye muhtaçtır.Bu çalışma kapsamında, Antalya'nın taşıdığı sosyo-kültürel çeşitlilik, toplumsal etkileşim, sosyo-ekonomik durum, tarihsel bakış açısıyla deniz kültürünün mevcut konumu, Antalya kent kültürü ve kimliğinin dönüşümü ile bağlantılı olarak yüz yüze görüşmeler yoluyla ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
With components such as belonging, locality, urban identity, the structure of urban culture in Antalya, which comprises social interaction, cohabitation, life practices, symbols and memory related to time and space, continuously goes through a transformation in a sense of history and within the framework of social diversity. The social structure as well as modes of production and land ownership that integrate into the settlement and habitus is means of bringing about socio-economic structure in various reflections.The marine culture, which is the focal point of the research, is produced in the circle of human life, in the context of attaching a meaning for the society and individuals living in Antalya to the sea as a problem of environmental/ecological identity, the transmission of it through material objects, sea knowledge, and the creation of social, economic and administrative values. The position of the marine culture in the face of Antalya?s urban culture and identity, which possesses some parts of nomadic way of life, tourism, maritime, fishery etc. that are able to create their own cultural circles with the elements internal and external immigration in Antalya, is needed to be explained by these points of view.In the comprehension of this work, the socio-cultural diversity, the social interaction, socio-cultural situation, the current situation of marine culture that is possessed of Antalya with regard to historical perspective are put forward in relation to urban culture and transformation of identity through face-to-face interviews.