Antalya'daki yörüklerin yerel siyasetteki yeri ve önemi
Situation of Antalya's yoruks in local politics
- Tez No: 280520
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGİ KÜÇÜKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Antalya'da yörükler, kentlinin geçmiş ve kültürel açıdan temelini oluşturur. Antalyalı vatandaşların geneli eskiden yörük olup, merkeze göçmüş ve yörük kültüründen kopmuştur. Yörüklük bir çok zaman bir millet gibi algılanmıştır, ancak milletten öte kültürü yansıttığı belirtilmelidir. Tarihleri, Selçuklu Devleti, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti ile yaşıt olan yörükler, Anadolu'nun ve Balkanların Türkleşmesinde önemli bir rol oynamışlardır. Kendine has üretim sistemleriyle zor yaşam şartları altında ayakta kalabilmiş ve kültürel özelliklerini bugünlere kadar yaşatabilmişlerdir.Siyasi alanda, kökenleri itibariyle bulunan yörükler, genellikle genel siyasette kökenleri üzerinden siyaset yapmamışlar, ancak yerel siyasette bunun üzerine çalışmalarda bulunmuşlardır. Alan olarak seçtiğim Antalya'da, yerel siyasette yörüklerin seçmen, sivil toplum ve aktif siyasette neler yapmışlardır üzerinde yapmış olduğum çalışmalardan oluşan araştırma tezim, yörüklerin kültürünün devamını sağlamak ve yerel siyasette neler yaptıklarını ve neler yapabileceklerini göstermeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nomads/Yoruks in Antalya are the roots of citizen?s history and culture. Most of Antalya?s citizens were nomads/yoruks in history, but they moved to center from villages and started to split from their nomad/yoruk culture. Nomads/Yoruks are generally known as a nation, but nomads/yoruks should be known as a culture. Nomads/Yoruks history is contemporary with Seljuq Empire, Ottoman Empire and Republic of Turkey and they played an important role about to be Turkized of Balkans and Anatolia. Nomads/Yoruks keep up with their special production systems under hard conditions and they made their cultures to be lived till these days.In political field, Yoruks generally didn?t make politics with their roots in general politics but they made workings in local politics. Research thesis that Antalya is chosen as an area aims to see what Yoruks made as elector, politician and civic culture and intends to continue of Yoruks culture and see what they made and can make in local politics.