Ulaştırma sektöründe dışsal maliyetler ve Türkiye'de trafik kazalarının ekonomik analizi
External costs in transport sector and economic analysis of traffic accidents in Turkey
- Tez No: 280525
- Danışmanlar: DR. ÖNDER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Ulaşım, Economics, Transportation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu tez çalışması ulaştırmanın dışsal maliyetlerini incelemektedir. Tez kapsamında Türkiye için trafik kaza maliyetlerinin bir ekonomik değerlendirmesi de yapılmaktadır.Bu amaçla ilk olarak dışsal maliyetler kavramsal düzeyde incelenmiştir. Takip eden bölümde dışsallıkların yarattığı ekonomik verimsizlik ele alınmıştır. Türkiye ve Avrupa Birliği düzeyindeki içselleştirilme politikaları aynı bölümde ele alınmaktadır.Trafik kazalarının dışsal maliyetlerinin belirlenmesine yönelik teorik modeller ve Türkiye'de trafik kazalarının ekonomik analizi ise tezin son iki bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines external costs of transport. An economical analysis of accident costs for Turkey has also been made under the scope of the thesis.First section deals with external costs on conceptual level, it is then followed by analysis of economic inefficiency in the existence of externalities. Internalisation policies on Turkey and European Union levels are also examined in the same section.Theoretical models of identifying external cost of accidents and economical analysis of accidents in Turkey constitute last two sections of the thesis.