Bir siyasal iletişim tarzı olarak popülizm: Turgut Özal'ın 'İcraatın İçinden' ve Recep Tayyip Erdoğan'ın 'Ulusa Sesleniş' konuşmalarının karşılaştırmalı incelemesi
Populism as a political communication style: Comparative analysis of Turgut Özal's 'İcraatın İçinden' (Through the Achievements) and Recep Tayyip Erdoğan's 'Ulusa Sesleniş' (Address to the Nation) speeches
  1. Tez No: 280574
  2. Yazar: BARIŞ YETKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL DEREN VAN HET HOF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Gerek Osmanlı Devleti'nde gerekse Türkiye Cumhuriyeti'nde kültür, sanat, bilim, siyaset yoğun biçimde Batı'dan etkilenmiştir. Bu durum, Avrupa'da yaşanan gelişmelere paralel olarak Türkiye'de de benzer gelişmeleri beraberinde getirmiştir. Tezin Amacı, tüm dünyada hızla yayılan popülizmin, ama özellikle de 1980'lerden itibaren Avrupa'da yükselişe geçen aşırı sağ veya muhafazakar partilerin yaptıkları popülizmin Türkiye'deki yansımalarını, siyasal iletişim açısından ele alıp ampirik yöntemlerle ortaya çıkarmak, böylelikle Türkiye'deki siyasal iletişim pratiklerine ilişkin araştırmalara katkıda bulunmaktır.Bu amaç doğrultusunda nesnelliği korumak adına hükümet başkanlarının vatandaşlarla kurdukları ilişkilere bakılmıştır. Bu ilişkiler içinden de Türkiye'deki önemli döneme damgasını vurmuş olan ve aralarında belli bir devamlılık ilişkisi olduğu zaman zaman iddia edilen iki liderin konuşmaları örnek olay olarak incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, Turgut Özal'ın başbakanlık döneminde (1983-1989) yaptığı ?İcraatın İçinden? konuşmaları ile başbakan Tayyip Erdoğan'ın 2002-2008 döneminde yaptığı ?Ulusa Sesleniş? programlarının konuşma metinleridir.Araştırmada niceliksel içerik analizi uygulanmıştır. Her iki başbakanın, niceliksel içerik analizine dayanarak en yoğun biçimde halka referans yaptıkları belirlenen 10'ar konuşması seçilmiştir. Buluştukları ortak noktaları yakalayabilmek amacıyla niceliksel içerik analizinin yönlendirdiği doğrultuda çerçeveleme yapılmış; popülist söylem tarzlarının benzerliklerini ve farklılıklarını belirleyebilmek için söylem çözümlemesi uygulanmıştır. Böylece, çizilen kuramsal ve kavramsal çerçeve içinde elde edilen bulgular ana hatlarıyla ortaya konulmuştur.Bu araştırma öncelikle siyasal iletişim açısından ama bir yönüyle de siyaset bilimi açısından Türkiye'deki popülizmi ampirik olarak ortaya koymaya çalışan ilk bilimsel çalışma özelliğini taşıması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Culture, arts, science, politics not only in Ottoman Empire but also in Turkish Republic has been highly influenced from West. Developments in Europe has brought similar advancements in Turkey. The purpose of the thesis is to reveal widespread populism through empirical methods but especially massive Right Wing or conservative parties achievements which has been on the rise since 1980s and its reflection over Turkey in order to contribute to the politic communication practices researches in Turkey.Through this aim in order to protect the objectivity the government ministers? relation with citizens has been observed. Among these relationships the one with the greatest impact on a certain period and with continuity relation and usually claimed conversation of two leaders was studied as an example event. The examples of the research are the texts of Turgut Özal?s speech of ?İcraatın İçinden? (Through the Achievements) during his presidency (1983-1989) and prime minister Tayyip Erdoğan?s ?Ulusa Sesleniş? (Address to the Nation) during 2002-2008 years.Quantitative context analysis has been applied in the research. Referring to quantitative context analysis 10 speeches with massive addressing to community has been chosen. In order to locate mutual points a framework has been done through quantitative context analysis; in order to locate similarities and differences of the populist statement styles a statement resolution has been applied. Thus in a frame of institutional and conceptional evidences have been shown with main sides.This research is very important for not only in terms of political communication but also in terms of political science in Turkey which puts forward the first scientific studies as an empirical attempt.