Dergi reklamları ve ikna bilgisi modeli
Persuasion knowledge model
- Tez No: 280575
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİGEN EBREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Yaşadığımız yüzyılda çok hızlı teknolojik ve toplumsal gelişmelerin olması iletişim teknikleri ve yöntemlerinde değişiklikleri de beraberinde getirmektedir. Artık ana konu üretilen malın tüketicinin ikna ederek nasıl satılacağı ve satın alma faaliyetinin nasıl gerçekleşeceği olmuştur. Bu da tüketici davranışlarının daha fazla önemsenmesini ve incelenmesini beraberinde getirmiştir.Günümüzde artık tüketicinin pasif olmadığı yapılan araştırmalarla da saptanmıştır. Tüketiciler artık kendilerine gönderilen bilgiyi sorgular ve bilgiye şüphe ile bakar olmuşlardır. Bu da zamanla tüketicinin deneyim kazanıp bir ikna bilgisine sahip olmasına neden olmuştur.Bu çalışma ile tüketici davranışlarında ikna bilgisi İkna Bilgisi Modeli çerçevesinde açıklanmaya çalışılmıştır. Öncelikli olarak birinci bölümde literatüre bakılarak ilgili kuramsal çalışmalar gözden geçirilmiştir. İkinci bölümde çalışmanın modelini oluşturan İkna Bilgisi Modeli ayrıntılı olarak açıklanmıştır. Son bölümde ise uygulama çalışması yapılmıştır. Çalışmanın uygulama kısmında ise 236 kişiye uygulanan bir anket çalışması yapılarak tüketicilerin ikna bilgisi ölçülmeye çalışılmıştır.Bu çalışma sonunda tüketicilerin ikna bilgisi, konu bilgisi ve aktör bilgisi yapılarına sahip olduğu ve bu yapıların eğitim, yaş ve gelir ile birlikte artmakta olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
There have been rapid technological and societal developments bringing with its changes in communication techniques and methods. The main issue now is how to convince consumers of manufactured goods to be sold and how the activities will take place during buying process. These bring with the main emphasis more on considering consumer behavior analysis.Today, research has identified that no longer passive consumers exist. Consumers sent their queries to information and knowledge by being askance. In time, the consumer's experience bring with a convincing knowledge.In this study of consumer behavior in the context of persuasion knowledge, Persuasion Knowledge Model is tried to explain. Primarily in the first part, the relevant literature is reviewed on theoretical studies. In the second part of the study Persuasion Knowledge Model is described in detail. In the final section, practical applications have been presented. A comparative content analysis is employed identifying four consumer magazines and a survey is conducted on 100 people measuring consumers' persuasion knowledge and attitudes towards the ads.At the end of this study, according to the ads, target audience and the advertisers of these ads were found to be more symbolic. Survey to measure persuasion knowledge of the participants toward the four ads found to be as above average or average level.