Antalya ve çevresinde yaşayan 60 yaş üstü yaşlıların kuşaklararası ilişkileri
Antalya and around the elderly living in over 60 years intergenerational relations
  1. Tez No: 280576
  2. Yazar: NİMET TOKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL TUFAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gerontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Antalya ve çevresinde yaşayan, yaşı 60 ve üzerindedi 10 kişi (5 kadın,5 erkek) ile yapılan mülakatlar ailede kuşaklararası ilişkileri , yaşlıların bakışaçısından ele almaktadır. Ucu açık sorulara yaşlıların verdikleri cevapların analizine dayanmaktadır. Kalitatif araştırmanın amacı aile içerisindi kuşakların karşılıklı ilişkikerini yaşlılardan dinlemek (exploratif araştırma) ve daha sonra yapılacak olan kantitatif araştırmalar için hipotezlere erişmektir.
Özet (Çeviri)
These interviews with 10 seniors who live in the province of Antalya and its vicinity (5 women and 5 men) and who are aged 60 and over deal with relationships between generations in families from a point of viewof elderly people. It is based on the analysis of the answers to open and questions given by seniors.The aim of this qualitative study is to have elderly people explain mutual relationships between generations in families and to reach hypothesis for further quantitative studies.