Klasik mantığın temellerine ilişkin betimsel bir çalışma
A descriptive study concerning the foundation of classical logic
  1. Tez No: 280578
  2. Yazar: EKİN KAYNAK ILTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diğer bilimlerin ölçüsü ve terazisi konumundaki mantık; bulunduğu bu konum gereği doğru ve eksiksiz olarak açıklanmalı ve kavranmalıdır. Bu önemli disiplinin açıklanması ve kavranması da şüphesiz ki onun içerdiği esasların irdelenmesi, araştırılması ve doğru ve tam olarak anlaşılır bir dille ifade edilmesinden geçer.Her ne kadar Aristoteles'ten önce de mantık üzerine çalışmalar yapılmış olsa da, bunu sistemli bir şekilde yapan ve mantığı bir disiplin olarak kurmuş olan ilk filozof Aristoteles'tir. Aristoteles'in kurmuş olduğu mantık sistemi öylesine başarılıdır ki, yüzyıllar boyunca neredeyse hiç değişikliğe uğramadan mantığa ilişkin yegâne eser olarak hüküm sürmüştür.Klasik Mantığın temellerine ilişkin yapılan bu betimsel çalışmanın amacı mantığın temelini oluşturan Klasik Mantığın yalın ifadelerle ve kolay anlaşılır örneklerle açıklanmasıdır.Formel Mantık, Kavramlar Mantığı, Önermeler Mantığı ve Çıkarım Mantığı olarak dört ana başlık altında yapılan bu çalışmada Aristoteles'in ?Organon? adı altında toplanan altı kitabında yer alan ve mantığın temelini oluşturan kavramlar, tanımlar ve sınıflandırmalar yer almaktadır. Bunlar açıklanırken öncelikli olarak anlaşılır bir dil kullanılmasına ve yer verilen örneklerin bilgileri yeterince pekiştirici bir nitelikte olmasına özen gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Logic, which is in the position of the other sciences? size and scale, should be explained and comprehended correctly and completely because of the requirement of this position. Also the explanation and the comprehension of this important discipline is, no doubt, through the investigation, examination and the correctly and fully expression of its included principles.Although studies were held on logic before Aristotle, the first philosopher who did this in a systematic way and founded the logic on a discipline was Aristotle. The logic system that Aristotle founded is so successful that it has prevailed as unique work in respect of logic having almost no change during the centuries.The purpose of this descriptive study concerning the foundation of Classical Logic is to explain Classical Logic, which is the base of the logic, with simple expressions and examples.In this study carried out under four main titles as Formal Logic, Logic of Concepts and Propositional Logic and Deductive Logic there are concepts, definitions and classifications that are in Aristotle?s book of six volumes called“Organon”and that are the base of the logic. While these things are explained, it has been kept in mind that a simple language is used and the information of the given examples is reinforcing.