Girişimcilik kültürü: Balıkesir'de turizm sektörüne yönelik bir araştırma
The entrepreneurship culture: A research for the tourism sector in Balıkesir
  1. Tez No: 280593
  2. Yazar: UĞUR SAYLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURHAN AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçişte öne çıkan ve ekonomik gelişmeyi belirleyen temel faktörlerden biri girişimciliktir. Aslında girişimcilik sadece bir ekonomik değer değil, aynı zamanda toplumsal ve kültürel bir değerdir. Bazı toplumlar girişimcilik konusunda yüksek bir performans gösterirken, bazıları ise aynı performansı gösterememektedir. Toplumlar arasındaki bu farkın oluşmasında girişimcilik kültürünün oynadığı rol üzerinde durulmaktadır.Bu çalışmanın amacı, turizm işletmelerindeki girişimcilerin girişimci kişilik özellikleri ile sahip oldukları değerlerin ve kültür boyutlarının incelenmesidir. Balıkesir il merkezindeki turizm işletmelerindeki girişimcilerin girişimci kişilik özellikleri ile girişimcilik kültürü boyutları arasındaki ilişki test edilmiş aynı zamanda demografik faktörlerin, girişimci kişilik özellikleri ve girişimcilik kültürü boyutları açısından farklılık yaratıp yaratmadığı araştırılmıştır.Çalışmada, girişimcilik ve girişimcilik ile benzer kavramlar, girişimcilik türleri ve girişimciliğin önemine yer verilmiş, ayrıca kişilik ve girişimci kişilik kavramları, girişimcilerin bazı kişilik özellikleri incelenmiştir. Girişimcilik ve kültür arasındaki ilişki açıklanarak, girişimcilik kültürünü belirleyen değerler ve etkileyen temel faktörlere yer verilmiştir. Çalışmanın devamında, girişimcilik kültürü ve turizm ilişkisi incelenmiş, Balıkesir'in turizm potansiyeli ve girişimcilik kültürü arasındaki ilişkiyi belirleyen veriler anket yoluyla elde edilerek değerlendirilmiştir.Çalışmanın sonucunda, Balıkesir il merkezindeki turizm girişimcilerinin demografik faktörlere göre girişimci kişilik özellikleri ve girişimcilik kültürü boyutları açısından anlamlı bir farklılık olmadığı sonucu ortaya çıkmıştır. Bununla beraber, Balıkesir il merkezinin turizm potansiyeli bakımından yeteri kadar değerlendirilemediği, girişimciliğin yeterli seviyede olmadığı, ancak girişimcilik kültürünün oluşturulmasıyla turizm sektörüne yapılacak girişimcilik faaliyetlerinin Balıkesir'in gelişmesi açısından önemli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Entrepreneurship is one of the basic factors revealing the transition from industrial society to information society and determining economic progress. In fact entrepreneurship is not only an economic but also social and cultural value. Some societies show a high performance about entrepreneurship, whereas some societies cannot. The role of entrepreneurship culture is investigated here in forming the difference among societies.The aim of this study is to analyze entrepreneur features of individuals in tourism establishments, the values they have and the cultural dimensions of these features. The relation between entrepreneur features of entrepreneurs and entrepreneurship culture in tourism establishments in Balikesir has been tested and differences have been investigated about demographic factors in terms of individual entrepreneur features and entrepreneurship culture.Entrepreneurship and similar terms such as the types of entrepreneurship, the importance of entrepreneurship have been discussed and also terms like personality, entrepreneur personality and some individual features of entrepreneurs have been given. The relation between entrepreneurship and culture, the values determining entrepreneurship culture and the basic factors affecting entrepreneurship culture have also been discussed. Data about the relation between entrepreneurship culture and tourism and between tourism potential of Balikesir and entrepreneurship culture have been obtained through questionnaires have been evaluated and analyzed.In conclusion, it has been found out that there is no significant relation between individual entrepreneur features and entrepreneurship culture among tourism entrepreneurs in the city centre of Balikesir according to demographic factors. The study has also revealed that the city centre of Balikesir has not been valued enough in terms of its touristic potential and entrepreneurship is not at the desired level, however the entrepreneur activities are found significant in developing Balikesir economy by means of entrepreneur investments in the tourism sector.