Matbaanın Osmanlı eğitim tarihindeki yeri ve önemi
The position and importance of press in Ottaman history education
  1. Tez No: 280628
  2. Yazar: NURULLAH ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET İPÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Çalışmamın giriş kısmında yazının ve kitabın önemi hakkında çeşitli bilgiler verdikten sonra matbaanın insanlık için önemi değerlendirilmiş, matbaa ile ilgili görüşlerini bildiren değerli bilim adamlarından bazılarının görüşleri bu bölüme taşınmıştır. Osmanlıların matbaaya karşı tavırları değerlendirilmiş, Lale Devri hakkında genel bilgiler verilmiştir.Birinci bölümde matbaanın Johann Gutenberg'e kadar gelişimi hakkında bilgi verildikten sonra, modern matbaanın gelişmesi hakkında genel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde ise İbrahim Müteferrika'nın hayatı, şahsiyeti ve eserleri hakkında bilgi verildikten sonra devlet tarafından desteklenen ilk Türk matbaasının kuruluş aşamalarına ve bu matbaada basılan eserlere değinilmiş ve haklarında toplanılan bilgilere geniş çapta yer verilmiştir.Üçüncü bölümde Osmanlı Devleti'nde azınlıkların kurdukları matbaalar hakkında bilgi verildikten sonra ilk Türk matbaasının kuruluşu, Müteferrika matbaasında basılan eserler, matbaanın gecikme sebepleri ve Müteferrika'nın ölümünden sonra Osmanlı matbaasının durumu hakkında ayrıntılı bilgiler verilmiştir.Dördüncü bölümde geleneksel Osmanlı bilim anlayışı ve Osmanlı eğitim hayatında matbaanın yeri ve önemi hakkında bilgiler verilmiştir.Sonuç bölümünde çalışmam hakkında genel bir değerlendirme yapıldıktan sonra, tarihte soru işaretleriyle dolu olan bu alanda daha geniş çapta araştırmaların yapılması gerektiği belirtilmiş ve çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the introduction part of my study, some information about writing and books are given, the significance of press for humanity is appreciated, and opinions of some dignified scientists about printing take place in this part. Attitudes of the Ottomans towards printing house are assessed and general information about Tulip Age is given.In the first chapter, some general information about the development process of printing house till Johann Gutenberg and the development of modern printing is provided.In the second chapter, the life, personality and works of Ibrahim Muteferrika are enlightened and the founding processes of the first Turkish printing house and the works printed in this printing house are mentioned and the information gathered about them is provided in detail.In the third chapter, general information about the presses that minorities constituted in Ottoman Empire, Müteferrika Press as the first Turkish Press and the handiworks printed in this press, the reasons for the deferral of press in Ottomans and some detailed information about the position of Ottoman press after the death of Müteferrika is given.In the fourth chapter, detailed information about traditional Ottoman perception of science and the significance of press in Ottoman education is discussed.In the conclusion chapter, after a general assessment about the study is carried out, the study comes to the conclusion stating the necessity for further researches in this field.