İlköğretim 7. sınıflarda Cabri Geometri Plus II ile dönüşüm geometrisi öğretimi
Teaching transformation geometry with Cabri Geometry Plus II in seventh grade
  1. Tez No: 280637
  2. Yazar: DERYA ÖZLEM YAZLIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ARDAHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın genel amacı, Cabri Geometri Plus II yazılımı ile geometri öğretiminin 7. Sınıf öğrencilerinin matematik dersindeki dönüşüm geometrisi konusunu öğrenmelerine etkisinin olup olmadığını araştırmak ve 7. Sınıf öğrencilerinin Cabri Geometri Plus II yazılımına yönelik tutumlarını incelemektir. Bu kapsamda araştırmacı tarafından kontrol gruplu ön test ve son test araştırma deseni kullanılmıştır. Bu araştırma 2010?2011 öğretim yılında Rebii Karatekin ve Barbaros İlköğretim Okulu yedinci sınıf öğrencileri üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Selçuklu ilçesindeki Rebii Karatekin İlköğretim okulu yedinci sınıf öğrencilerinden 55 ve Barbaros İlköğretim Okulu yedinci sınıf öğrencilerinden 80 öğrenci rastgele seçilerek toplamda 135 öğrenci oluşturmuştur. 66 öğrenciden oluşan deney grubunda Cabri Geometri Plus II kullanarak, 69 öğrenciden oluşan kontrol grubunda ise geleneksel ders işleme yöntemiyle dönüşüm geometrisi konusu 6 ders saati sürecince anlatılmıştır. Araştırmanın verileri 20 sorudan oluşan Matematik Başarı Testi ve 15 sorudan oluşan Cabri Geometri Plus II Programı Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Matematik Başarı Testi ile grupların akademik başarıları arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığına bakılmıştır. Cabri Geometri Plus II Programı Tutum Ölçeği ile de deney grubu öğrencilerinin Cabri programı hakkındaki görüşleri incelenmiştir. Matematik Başarı Testinden elde edilen veriler SPSS Programı kullanılarak bağımlı ve bağımsız t testi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizi sonucunda deney ve kontrol grubundaki öğrencilerin akademik başarılarında artış olduğu sonucuna varılmış ancak deney grubu öğrencilerinin akademik başarılarının kontrol grubu öğrencilerinin akademik başarılarından daha yüksek olduğu görülmüştür. Yani deney grubundaki öğrencilerin başarıları ile kontrol grubundaki öğrencilerin başarıları arasında anlamlı farklılık olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuç dönüşüm geometrisi konusunun öğretiminde dinamik geometri yazılımı Cabri programı kullanımının öğrencilerin başarılarını arttırdığını ortaya koymuştur. Ayrıca deney grubu öğrencilerinin Cabri programı ile ilgili tutumlarına ilişkin anket sonuçlarına göre Cabri programının deney grubu öğrencilerinin dönüşüm geometrisi konusunun kavramlarını daha iyi anlamalarını sağladığı ve kalıcı öğrenmelerini gerçekleştirdiği sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubu öğrencileri Cabri programını ilköğretim öğrencilerine tavsiye etmişlerdir. Cabri programının problem çözme isteklerini arttırdığını ve tek başlarına bu programı başka konularda da kullanabileceklerini belirtmişlerdir. Genel olarak deney grubu öğrencilerinin Cabri programı ile ilgili tutumlarının olumlu olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The overall aim of this study is to search whether teaching geometry with Cabri Geometry Plus II software have effects on 7th grade students?s learning transformation geometry in mathematics and to study the attitudes of 7th grade students towards Cabri Geometry Plus II software. In this context, the researcher has used a pre-test and post-test research design with a control group.This study has been carried out on 7th grade students from Rebii Karatekin and Barbaros Primary School in the academic year of 2010 and 2011. The research sample consisted of 135 students in total with random selection method 55 7th students from Rebii Karatekin Primary School and 80 7th grade students from Barbaros Primary School in the district of Selçuklu. In the experimental group consisting of 66 students,teaching process by using Cabri Geometry Plus II software has been explained in a six-hour lesson period. In the control group consisting of 69 students, the transformation geometry has been also explained in a six-hour lesson period by making use of traditional teaching method. 20 questions of Mathematics Achievement Test and 15 questions of Cabri Geometry Plus II Attitude Scale have been asked to collect the research data. Whether there have been significant differences between the academic achievement of the groups has been studied with Mathematics Achievement Test and Cabri Geometry Plus II Program Attitude Scale has been used to analyze opinions of the experimental group students on Cabri program. The data obtained from Mathematics Achievement Test has been analyzed through dependent and independent testing with SPSS Program. As a result of the data analysis it has been inferred that there have been improvements in the academic achievement of the experimental and control group of students, but the academic achievement of the experimental group of students have been found to be higher when compared to control group of students. In other words it is concluded that experimental group of students and control group of students have significantly different levels of achievement. According to this result, using dynamic geometry software Cabri program while teaching transformation geometry has been found to increase success levels of the students.Also, the survey results on attitudes of experimental group of students regarding Cabri program, it is inferred that Cabri program has helped the experimental group of students master concepts of transformation geometry and render permanent learning. The students in the experimental group advised Cabri program primary school students. They have stated that Cabri program increased their eagerness for problem solving and that they could also use this program for other subjects on their own. In general, the attitudes of experimental group of students regarding Cabri program have been found to be positive.