Lise 12. sınıf biyoloji dersi protein sentezi konusunun kavram haritalarıyla öğretiminin öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumlarına etkisi
The effect of teaching protein synthesis using concept maps on the academic achievement and attitudes of 12th grade high school students
  1. Tez No: 280638
  2. Yazar: ESİN KASAPOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELDA KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmanın temel amacı lise 12. sınıf öğrencilerine protein sentezi konusunun kavram yanılgılarını belirlemek ve kavram haritalarının öğrencilerin akademik başarılarına ve tutumuna etkisini tespit etmektir.Araştırmanın örneklemi, MEB'e bağlı bir ortaöğretim okulu 12. sınıfta okuyan 34 öğrenciye uygulanmıştır. Deney ve kontrol olmak üzere iki grup belirlenmiş olup çalışma 4 hafta devam etmiştir. Uygulamadan önce öğrencilerin ön bilgilerini ve biyolojiye olan tutumlarını ölçmek için Biyoloji Dersi Tutum Ölçeği ve Biyoloji Başarı Ön Testi uygulanmıştı.Uygulama sonunda ise geleneksel öğretim yöntemi ve kavram haritası ile öğretim yönteminin etkililiğini belirleyebilmek için her iki guruptaki öğrencilere Biyoloji Başarı Testi ve Biyoloji Dersi Tutum Ölçeği tekrar uygulanmıştır. Araştırma sonucunda ; protein sentezi konusunun kavram haritası ile anlatılan öğrencilerin daha başarılı olduğu görülmüştür. Bu metod eğitim sistemimize olumlu bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The basic aim of the present study is to determine the conceptual errors of 12th graders regarding protein synthesis and the impact of concept maps on students' academic succes and attitude.The sample of the study consist 34 students enrolled at the 12 th grade of a secondary education institute run by the Ministry of National Education. In the present study a control and experimental group was formed. The study was continued troughout a 4 week period. In order to determine students' attitude towards biology and current biology knowledge, a Biology Classes Attitude Tests and Biology Success Pretest were applied. After the implementation of the program, attitude test and success tests of biology lesson and biology attitudes scale were administered again in order to determine the efficaccy of Concept Maps based Teaching Method over Traditional methods.At the end of the study, it was evident that students who were taught using concept maps were more successful in learning protein synthesis.This method will have a positive impact on our educational system.