Nazilli 87 pamuk çeşidinde azot ihtiyacının belirlenmesi
  1. Tez No: 28066
  2. Yazar: H. TAHSİN DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS KOVANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Pamuk, ülkemizde yetiştirci, sanayici ve ihracatçı gibi çeşitli ve geniş bir toplumun uğraş verdiği ve geçimini sağladığı önemli bir ürünümüzdür. Birim alandan alınacak pamuk ürününü arttırabilmek için tüm tarımsal faaliyetlerle birlikte, uygulamaları yerinde, uygun miktarda ve uygun samanda yapılacak gübrelemeye ihtiyaç vardır. Daha iyi sulama koşulları ve gübrelerin çoğalması, insektisid ve f ungusidlerle birlikte gelişen tarım teknikleri önemli role sahiptir. Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü deneme tarlasında yürütülen bu çalışmada, azot seviyeleri 0-5-10-15-20 kg/da olarak alınmıştır. Azotun yarısı ekimle birlikte diğer yarısı ilk sudan önce çiçeklenme başlangıcında uygulanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre azot dozları arasında fark bulunmuştur. Regresyon analizinde azotlu gübre ile ürün arasındaki ilişki önemli bulunmuş ve Y=44-0,114 + 6,21^ ;.: - 0,266 S x fonksiyonu elde edilmiştir. Buna göre gübre- urun fiyatları dikkate alınarak yapılan marjinal analizde, Nazilli 8? pamuk çeşidinde ekonomik optimum azot dozunun 10 kg/da saf azot olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Cotton is the most important industrial crop in Türkiye, holding first place in agricultural exports. The increase in yield is a result of new high yielding cultivars, better irrigation and increase in use of fertilisers, incesticides, fungicides and better farming technology. The purpose of this study was to determine the response of 5 different nitrogen doses 0-5-10-15-EO kg/da) on the cultivar Nazilli 87. Field experiment was conducted for one year (1991) at the Cotton Research Institute, Nazilli. Nitrogen doses were applied two (1/2 of nitrogen at planting and 1/2 of nitrogen at the beginning of the first blooming). Significant differences were found from the different nitrogen applications and Y=440, 1 14- + 6,21^ >; - 0,266 * regressien curve was obtained. 10 kg/da pure nitrogen application has given mast economic dose from the marginal analyses of the per unit nitrogen dose cost and lint yield price of the cultivar Nazilli 87.