Tuzla Balık Gölü'nde bakteriyolojik (E.coli) ve kimyasal (Cd,Al,Fe++) analizlerde kirlilik parametrelerinin tespiti
- Tez No: 28067
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ÖZHATAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Çevre Mühendisliği, Biology, Environmental Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
VIII. ÖZET TUZLA BALIK GÖLÜ'NDE BAKTERİOLOJİK VE KİMYASAL KİRLİLİK PARAMETRELERİNİN TESPİTİ Bu çalışmanın amacı Tuzla Balık Gölü'nde bakteriolojik (E.coli) ve kimyasal (Cd,AI,Fe++) kirliliğin araştırılmasıdır ve ve M.Ü. Doğa Bitkileri ve Su Ürünleri Merkezi ve M.Ü. Tıp Fakültesi Mikrobioloji Laboratuarlarında yapılmıştır. Bu amaçla Şubat 1992-Ocak 1993 tarihleri arasında gölde tespit edilen 5 sabit noktadan toplam 50 su örneği alınmış ve incelenmiştir. Hamsu kaynağındaki dışkı kaynaklı atıksu kirliliğine bir ölçü olmak üzere E. coli araştırılmış ve bu Bakteriolojik tetkikte Çoklu Tüp Fermantasyon Tekniği kullanılmıştır. Kimyasal Kirliliği tespit etmek için ise Cd, Al ve Fe++ değerleri, sırasıyla Dithizone, Aluminon and 1.10 Phenanthroline Metodları yardımıyla incelenmiştir. Analizler sırasında A.P.H.A. standart metod protokollerine uyulmuştur. Çalışmamızdan elde ettiğimiz değerler Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Avrupa Komitesi ve TC Başbakanlık Çevre Müsteşarlığı standartlarıyla karşılaştın İm ıştır. Bu karşılaştırmalara göre.tüm yıl boyunca alınan 50 örneğin hepsinde yüksek derecede bakteriolojik kirlilik olduğu ortaya konmuştur. Cd değerleri de yine tüm örneklerde çok yüksektir. Al değerleri tüm yıl boyunca normal sınırlar içinde kalmıştır. Fe++ değerlerinin incelenmesinde de tüm yıl boyunca normal değerler içinde kalındığı görülmüştür. 44
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY THE INVESTIGATION OF BACTERIOLOGICAL AND CHEMICAL POLLUTION PARAMETERS IN THE FISH LAKE OF TUZLA This study aims to search the bacteriological (E.coli) and chemical (Cd.AI, Fe++) pollution in the Fish Lake of Tuzla and made in the Laboratories of“Department of Microbiology, Medical School, Marmara University”, and“The Research Center For Nature Plants and Water Products.Marmara University”. For this purpose 50 water samples were taken and analysed from 5 standard points in the lake, during a one year period. (Feb.1992-Jan.1993) Multiple tube fermentation technique is used in bacteriological analyses for searching of E.coli, which gives the amount of feces oriented waste pollution in the untreatment water supply. For detecting the chemical pollution, Dithizone, Aluminon and 1.10 Phenanthroline Methods were used for analysing Cd, Al and Fe++ amounts, respectively. A.P.H.A. standard method protocols were followed during the analysis. Our results were compared with the standards of World Health Organization (WHO), European Committee (E.C.), Undersecretary of Environment, Turkish Government Premiership. The study has shown that a high degree of bacteriological pollution were present in all 50 samples, which were taken throughout the year; when compared with the above mentioned standards. Cd pollution were also very high in every sample. On the other hand, Al levels were also found to be within normal limits in all samples taken throughtout the year. Fe++ levels were also found to be within normal limits in all samples taken throughout the year. 45