Bilgisayar destekli öğretimin matematik başarısına etkisi: GeoGebra örneği
Effects of computer based teaching on students' mathematics achievements: Example of GeoGebra
- Tez No: 280697
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışma, 8. sınıf matematik dersi müfredatında yer alan ?Üçgen ve Pisagor Bağıntısı? konusunda, bir dinamik matematik yazılım programı olan GeoGebra'nın öğrenci başarısına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bunun için Konya ilindeki özel bir ilköğretim okulundan deney ve kontrol grubu olmak üzere, 8. sınıf düzeyinde iki grup seçilmiştir. Deney grubu için resmi müfredat programına uygun dinamik matematik yazılımına göre iki haftalık kurs planlanmıştır. Kurs süresinde GeoGebra'nın etkin kullanımını içeren, planlanmış GeoGebra inşa aktiviteleri öğrenme ve öğretim süresi boyunca öğrencilerle paylaşılmıştır. Eş zamanlı olarak, kontrol grubunda resmi müfredata uygun olarak eğitime devam edilmiştir. Sınıf içi aktivitelerden önce ve sonra olmak üzere, gruplara, ön test, son test ve hatırlama testi uygulanmıştır. Testler ve gruplar arasında yapılan karşılaştırmalar sonucunda, GeoGebra'nın öğrencilerin öğrenme ve başarıları üzerinde pozitif etkisinin olduğuna ulaşılmıştır. Hatırlama testi sonuçları ise dinamik geometri yazılımının (GeoGebra) öğrenilen bilgilerin kalıcılığını artırmada da etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This paper aims to analyze effects of dynamic mathematics software (GeoGebra) on eight grade students? achievements in the subjects of triangles. Two eighth grade classes from a primary school were selected as experimental and control groups. A two-week course was planned in accordance with the official course curriculum for the experimental group. The planned and GeoGebra constructed activities which demand effective use of GeoGebra for this grade shared with the students during the learning and teaching process. Simultaneously, the control group continued their formal teaching and learning procedure. A pre-test, a post-test and a recall test were applied to the groups both before and after the classroom activities. Comparisons between the tests and the groups were performed. The results show that dynamic software (GeoGebra) has positive effects on students? learning and achievement. The total recall test results show that the dynamic geometry software (GeoGebra) is also effective in enhancing the permanence of the acquired knowledge.