Yıldızeli'nin söz varlığı
The vocabulary of Yıldızeli
  1. Tez No: 280705
  2. Yazar: KADİR YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP TOPARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışma, Yıldızeli ilçe merkezinin söz varlığını ortaya koyan bir ağız çalışmasıdır.Söz varlığı ortaya konurken ilçe sakinlerine yönelttiğimiz sorulara verilen cevapların ses kaydından oluşan alan araştırmasından, günlük yaşama ait gözlem ve tespitlerden, çeşitli kurumlara ait video kayıtlarından ve yazılı kaynaklardan yararlanılmıştır.Çalışma, ilçe ağzına ait sözcükleri/sözcük gruplarını ve ölçünlü dilde bulunan sözcüklerin/sözcük gruplarının ilçe ağzında söylenişleriyle bu sözcüklerin taşıdığı anlamlar ve örnek cümlelerle kullanım bağlamlarını içermektedir.Türk dilinin araştırmalara en açık sahalarından biri olan ağızlar konusunda yapılan bu çalışma, halk dilinde yaşayan birçok sözcüğün canlı tutulması ve Türkçenin gücünü ortaya koyma çalışmalarına ışık tutması açısından önemli bir kaynak olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study is a dialect study which states the vocabulary of Yildizeli district. A field survey with a questionnaire of forty questions are asked to the inhabitants and recorded. Documents are acquired through observing local inhabitants in various environments. Some video tapes are taken from a number of institutes and establishments. A few written sources are also used.The study embraces the special words belonging to the dialect of the Yıldizeli district, the pronunciation of some standard language words in the target dialect, the meanings of these words within the context of the usage of them in sample sentences.The study is about dialects which is widely used for research and it is supposed to be a significant source to keep fresh the special words of public language. It is also supposed to be important to light the way for the power of the Turkish Language.