Tuhfe-i Nâilî metin ve muhteva II. cilt s. 468-734
Tuhfe-i Nâilî text content II. issue page 468-734
  1. Tez No: 280718
  2. Yazar: FATMA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİM YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 647
Özet
Tuhfe-i Nâilî, Türk Edebiyatı'ndaki tezkirecilik geleneğinin XX. yüzyıldaki son ve önemli örneklerinden birisidir.Tuhfe-i Nâilî'nin müellifi olan Mehmet Nâil Tuman, eserini şuara tezkireleri başta olmak üzere 75 farklı kaynaktan yararlanarak hazırlamıştır. Mehmet Nâîl Tuman, şairlerin kısa biyografilerini alfabetik sıra ile vermiştir. Tuhfe-i Nâilî'deki bazı şairlerin adları hiçbir kaynak eserde geçmemektedir. Mehmet Nâil Tuman, bu şairleri, kütüphanelerde bulunan dîvânlarını inceleyerek belirlemiş ve eserine eklemiştir. Biyografilerde özellikle şâirlerin ad, lakap ve mahlaslarını, meslek ve görevlerini, eserlerini, doğum-vefat târîhlerini ve yerlerini belirtmiştir. Kaynaklarda rasladığı yanlış bilgiler var ise bunları tashîh yoluna gitmiştir. Şâirlerin şiirlerinden örnekler vererek, şâirlerle ilgili aldığı kaynakları cilt ve sayfa numarası vererek belirtmiştir. Böylece bu sahada araştırma yapacak kişilere önemli bir kolaylık sağlamıştır.En geniş basımının iki cilt halinde Cemal Kurnaz ve Mustafa Tatçı tarafından 2001 yılında tıpkı basım olarak yayına sunulmuş olan Tuhfe-i Nâilî'nin I. cildi Havva Kocaaslan ve Mihrican Odabaşı tarafından transkribe edilip metin muhtevâ yönünden incelenmiştir. Bu çalışmada ise önceki çalışmalara paralel bir çalışma izlenmiştir. Tuhfe'nin II. cildinin 468-734 sayfaları transkribe edilerek; 1147 şâir metin ve muhtevâ yönünden incelenmiştir. Genel olarak iki ana bölümden oluşan çalışmanın; birinci bölümünde şâirler, doğum yerleri, yaşamış oldukları yüzyıl ve mesleklerine göre tasnîf edilmiştir. İkinci bölümde ise; transkribize edilmiş metin, sonuç ve bibliyografya bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Tuhfe-i Naili is one of the last and important example of traditional biography in Turkish literature in the XX. Century. Mehmet Nail Tuman, writer of the Tuhfe-i Naili, prepared his literary, poets? biography at first position, by taking advantage of 75 different source. Mehmet Nail Tuman gives the poets? short biography in alphabetical sequence. Some of the poets? names in the Tuhfe-i Naili don?t take place in any literary work. Mehmet Nail Tuman designated and added these names to his work by examining Divans in the library. In the biographies, he especially stated poets? names, nicknames and appellations, jobs and duties, literaries, places and dates of birth-death. If he finds any mistakes in the resources, he tried to emendate them. Sampling poets? poem, He stated resources, about writers, by giving pageand print number. Thanks to this, he makes things easier to people who will research.First issue of the Tuhfe-i Naili, published the largest facsimile edition by Mustafa Tatçı and Cemal Kurnaz in two issue in 2001, was transcriptased and examined in aspects of text contest by Havva Kocaaslan and Mihrican Odabaşı in 1999. In this study, a parallel study is follewed as in the previous studies. 468-734 pages of second issue of Tuhfe was transcriptased and examined 1147 poet in aspects of text contest. On the whole the study, being two main chapter, first chapter was classified according to poets, their place of birth, century they lived and their jobs. In the second chapter, there are trasncriptased text and bibliography