Suffa Ashâbı ve İslâm Hukukunun oluşmasına etkileri
Companions of Suffa and their contributions to formation of Islamic Law
  1. Tez No: 280759
  2. Yazar: MEHMET ABDULLAH AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ŞENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 324
Özet
Suffa Ashâbının çoğu, gece-gündüz demeden hayatlarının büyük bir kısmını Hz. Peygamber'le geçirmiş, O'na hizmet etmiş ve O'ndan dini öğrenmişlerdir. Hepsi olmasa da birçoğu ilimle temayüz etmiş ve Peygamber'in vefatından sonra da, ayrı memleketlerde ve farklı görevlerde bulunarak bilgi ve birikimlerini etrafında toplanan insanlara aktararak İslâm hukukunun oluşum sürecinde büyük katkıları olmuştur. Bu düşünceden hareketle yaptığımız çalışmamız, bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır.Giriş bölümünde Suffa'nın oluşum süreci ile sahâbe, Suffa Ashâbı, fıkıh ve hukuk terimlerini ele aldık.Birinci bölümde; Suffa Ashâbının hayatlarını inceledik. Bu bağlamda Suffa Ashâbının yetişme süreci, dini öğrenmek ve öğretmek için gösterdikleri çaba, Hz. Peygamber döneminde ve sonrasında üstlendikleri resmi görevlere ilişkin konular üzerinde durduk.İkinci bölümde ise; İslam hukukunun oluşmasında Suffa Ashâbının etkilerini inceledik. İslâm hukukunun oluşum ve gelişim süreçleri dikkate alındığında, ilk iki önemli dönemi, Hz. Peygamber Dönemi ile Sahâbe dönemi oluşturmaktadır. Bu bağlamda Hz. Peygamber'in yetiştirdiği Suffa Ashâbının, hüküm verirken izledikleri metodu tespit edip, bu metodun pratikteki uygulamalarından örnekler sunduk. Onların bu metot ve görüşlerinin sonraki fıkıh bilginlerine ve hukuk ekollerinin oluşmasına olan etkilerini incelemeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
Most of the Companions of Suffa had spent large part of their lives day and night with Prophet and had served him and learned religion from him. Most of them but not all had dealet with science of religion, and after the death of the Prophet they had various positions in different countries thus by transferring their experiences and knowledge to people gathered around they provided great contributions of Islamic law in the process of formation. Our study inspired from this idea, consists of one introduction and two parts.In the introduction we discussed to the process of formation Suffa and Companions, Companions of Suffa, the jurisprudence (Fiqh) an legal terms.In the first section, we examined the lives of Suffa Companions. In this context, we stated Suffa Companions? growing process, their efforts to learn and to teach religion, issues they had undertaken related to official duties during and after the Prophet.In the second part; we investigated the effects of Suffa Companions in the formation of Islamic law. Considering the processes of formation and deveolpment of Islamic law had formed, the first two important sessions, Prophet?s Period and period of the Companions of the Prophet. In this context, while the provision to detect and follow the method of Prophet raised Suffa Companions, we presented the practical applications of their methods. We have tried to examine the effects of their views and method to subsequent formation of school of jurisprudence (Fıqh) and legal scholars.