Bütçenin iç borçlanma ile finansmanının bankacılık sektörü üzerindeki etkileri
With domestic debt financing of the budget of the banking sector impacts
  1. Tez No: 280784
  2. Yazar: MELTEM OKUTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÂMİL TÜĞEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Kamu harcamalarının artışına karşın kamu gelirlerinin bu artışa uyum sağlayamaması, bütçe açıklarına neden olmaktadır. Küreselleşme olgusu ile birlikte liberalizasyon politikalarının ön plana çıkması, gelişmekte olan pek çok ülke de olduğu gibi Türkiye'de de birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Yeterli ekonomik altyapı sağlanmadan uygulanan liberalizasyon politikaları, finansal sistemin kırılganlığını arttırmış, yüksek bütçe ve kamu açıklarına neden olmuştur. Bu olumsuz gelişmeler bankacılık sektörünü de olumsuz etkilemiş, bankacılık sektörü geleneksel fonksiyonlarını yerine getirmekten uzaklaşarak kamunun finansman ihtiyacını karşılayan bir unsur haline gelmiştir.Ülkemizde 1990'lı yıllardan itibaren kamu harcamalarındaki hızlı artışın kamunun asli geliri olan vergi gelirleriyle yeterince karşılanamaması, kamu açıklarının boyutunun büyümesine neden olmuş ve kamu kesiminin borçlanma gereğindeki artışlar temel olarak iç borçlanma ile finanse edilmiştir.Bu tezde, Türkiye'de kamu kesiminin 1990'lı yıllardan itibaren artarak devam eden bütçe açıklarının ve bu açıkların iç borçlanma yoluyla finanse edilmesinin bankacılık sisteminin bilanço ve risk yapısında meydana getirdiği etkilerin, 2001 yılında uygulamaya konulan ekonomik istikrar programı sonrasında hangi yönde değişim gösterdiği, çeşitli rasyolar kullanılarak ve Halkbank örneği verilerek analiz edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the increase in public spending can no longer relate this increase in public revenues, budget deficits cause. Of globalization to the fore with the liberalization of policies, many developing countries, as well as in Turkey, has brought many problems. Liberalization policies implemented without ensuring adequate economic infrastructure, increased fragility of the financial system, has led to high budget and fiscal deficits. These negative developments in the banking sector have also adversely affect the banking sector away from traditional functions to fulfill the needs of the public finance has become a factor.Our country since 1990 public spending rapidly increase the public's main income is tax revenue enough can not meet the public deficit of the size growth caused the public sector borrowing requirements increase in the mainly through domestic borrowing was financed.In this thesis, Turkey's public sector since 1990 continued to increase the budget deficit and this deficit of the domestic debt through the fund be the banking system's balance sheet and risk structure that was caused by impact, in 2001, which introduced the economic stabilization program after which direction changes, the various using ratios, and have tried to analyze the sample Halkbank.