Küresel kamu malları ve finansmanı
Global public goods and its financing
- Tez No: 280792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN AY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Yirmi yıl öncesinde bilinmeyen küresel kamu malı kavramı, günümüzde araştırmacılar ve uluslararası kurumlarda uluslararası ticaret ve küresel riskleri yönetenler arasında temel tartışma konusu haline gelmiştir. 1999'dan günümüze kadar olan süreçte konu ile alakalı pek çok makale yayınlanmış ve birçok uluslararası kurum tartışmalara önemli ölçüde katkılarda bulunmuşlardır.Kamusal malların, iktisatçılar tarafından geleneksel olarak tanımlanan dışlanamama ve tüketimde rekabetin bulunmaması özellikleri nedeniyle bu malların özel sektör tarafından sunumu imkansız olmaktadır. Bu malların sunumunda piyasa mekanizmasının başarısız olması kamu müdahalesini gerektirmektedir. Bu durumda, kamusal karar alma sürecinde devlet hangi malları ne miktarda üretmeli? Bunların finansmanı nasıl olmalı? Gibi sorunlarla karşı karşıya kalınmaktadır.Dışlanamazlık ve tüketimde rekabetin olmaması özelliklerinin ülkeler ve toplumlar arasında geçerli olması durumunda küresel kamu mallarının varlığından söz edebiliriz.Başlıca dört ana bölümden oluşan bu çalışma, küresel kamu malları ile ilgili teorik tartışmalar ve mevcut politikalar arasında köprü kurmayı amaçlamaktadır.Birinci bölüm, kamusal mallar teorisi ile ilgili temel kavram ve açıklamaları kapsamaktadır.İkinci Bölüm, küresel kamu malları ile alakalı temel kavramların altını çizmekte, küresel kamu mallara ilişkin tanımlama, sınıflandırmasını yapmakta ve bunlarını sunumuna ilişkin örnekleri içermektedir.Üçüncü bölüm, bir küresel kamu malı olarak küresel yoksul olgusunun analizini yapmaktadır.Son bölüm ise küresel kamu mallarının finansmanı ile ilgili çözümler üretmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Unknown two decades ago, the concept of global public goods has become a central theme of discussion amongst researchers and in institutions and negotiating fora governing development, international trade and the management of global risks. Between 1999 and 2010, numerous scientific papers on the subject were published, and several international institutions began to make substantial contributions to the debate.Economists have traditionally defined public goods as those goods whose inherent characteristics in terms of non-exclusion and non-rivalry make their production by the private sector improbable. Market failure therefore justifies state intervention to supply and preserve such goods. Thus the questions faced by public decision-makers are: what public goods should the state produce? In what quantities? And what financing mechanisms should be established by the state?Consideration of global public goods built upon such questions. Thus global public goods came to be understood as those goods?or bads?with non-rivalrous and non-exclusive features not only with regard to individuals but also between different populations and countries.This study is an attempt to bridge the two by examining academic discussions on global public goods in the context of actual and ongoing policy processes. Also this study consist of four main sections.The first section underlines, the main concepts associated with the public goods.The second section underlines, the concept of global public goods and discusses some problems genarally associated with their defining, classification and supply.The third section analyzes the global poverty as a global public good.The last section tries to find financial solutions for provision of global public goods.