Kalite ve inovasyon performansının belirlenmesinde toplam kalite yönetimi ve teknoloji/AR-GE yönetiminin entegrasyonu
Total quality management and technology to determine the quality and performance of innovation/R&D management integration
- Tez No: 280802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Dünya yirminci yüzyılın ikinci yarısından itibaren hızlı bir değişim ve dönüşüm sürecine girdi. Son derece karmaşık ve çok boyutlu olan bu süreç, tüm dünya ülkelerini etkileyerek toplumların sosyo-ekonomik ve kültürel yapılarında sürekli ve hızlı değişikliklere neden olmaktadır. Böyle bir ortamda ülkeler, örgütler ve organizasyonlar yönetim yapılarını, sistemlerini, süreçlerini, insan ve bilgi kaynaklarını devamlı olarak yenilemek ve değiştirmek zorunda kalmaktadırlar. Siyasi, sosyal ve ekonomik alanda gerçekleşen bu sürekli ve hızlı gelişmeler bilim ve teknoloji alanında da aynı genişlikte ve süratte devam etmektedir. Uzun vadeli ekonomik büyümenin, verimliliğin ve istihdamdaki artışın bilim ve teknolojiye yapılan yatırımlara bağlı olduğunun farkına varan ülkeler, teknolojik kabiliyetlerini arttırmaya çalışmakta ve bu alanlara daha fazla yatırım yapmaktadırlar. Bilim ve teknolojik gelişmeleri ekonomik kalkınmaya dönüştürebilen toplumlar yenilik becerisine sahip olan toplumlardır. Gelişmiş ülkeler bu durumlarını korumak, gelişmekte olan ülkeler de farkı kapatmak için Ar-Ge faaliyetlerine önem vermekte, teknolojiyi daha iyi yönetmek için toplam kalite yönetimi gibi modeller geliştirmeye çalışmaktadırlar. Yapılan bu çalışmada Toplam kalite yönetimi ve teknoloji / Ar-Ge arasındaki uyum ve işbirliği incelenerek bu uyum ve işbirliğinin özelde kalite ve yenilik performansına, genelde örgütsel performansa etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the second half of the twentieth century, the world entered a period of rapid change and transformation. This process is extremely complex and multidimensional, affecting all the countries of the world socio-economic and cultural structures of societies leads to continuous and rapid changes. Such an environment, countries, organizations and management structures of organizations, systems, processes, human and information resources have to change constantly to renew and remain. Political, social and economic sphere, this continuous and rapid developments in science and technology in the field as quickly as the same width and are continuing. Long-term economic growth, productivity and employment growth is due to investments in science and technology in realizing the country, working to improve the technological capabilities and invest more in these areas. Scientific and technological developments in the economic development of the societies have the ability to convert innovation communities. Developed countries maintain this status, to close the gap in developing countries give importance to R&D activities, such as total quality management models to better manage the technology development work. In this study, total quality management and technology / R&D cooperation between the harmony. The harmony and cooperation, in particular by examining the performance of quality and innovation, generally aimed to determine the effect of organizational performance.