Kişilik tipleri duygusal zeka iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışı ilişkisi üzerine bir araştırma
A research on relationship between personality types, emotional intelligence, job satisfaction and organizational citizenship behaviour
- Tez No: 280821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL ZEHİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada literatürde her dönemin popüler kavramları olan kişilik tipleri ve iş tatmini kavramları ile son dönemlerin populer kavramları olan duygusal zeka ve örgütsel vatandaşlık davranışları kavramlarından yola çıkılarak, kişilik tiplerinin duygusal zeka, iş tatmini, örgütsel vatandaşlık davranışları üzerinde etkili olduğu öngörülmüş ve ilişkileri incelenmiştir.Araştırma yöntemi olarak anket yöntemi kullanılmış ve literatürden uyarlanan sorular, Türkiye genelinde kamu ve vakıf üniversitelerinde çalışan akademisyenler üzerinde 2010-2011 yılları arasında yürütülmüştür. Elde edilen verilerle AMOS 16.00 İstatistik Paket Programı kullanılarak yapısal eşitlik modelleri oluşturulmuş ve uygunlukları test edilmiştir. Analizlerde dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk, duygusal dengelilik, deneyime açıklık alt boyutlarından oluşan kişilik tiplerinin, duygusal zeka, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışını etkilediği bulunmuştur.. Kişilik tipleri, duygusal zeka, iş tatmini ve örgütsel vatandaşlık davranışının beraber çalışılması ve çalışmanın yapısal eşitlik modellemesi kullanılarak uygunluğunun test edilmesi de literature katkısı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study the concepts of popular literature of each period of the last period with the concepts of personality types and job satisfaction and organizational citizenship behaviors of popular notions of the concepts on the basis of the emotional intelligence, emotional intelligence, personality types, job satisfaction, organizational citizenship behaviors, and relationships were examined on the envisaged to be effective.Based on the survey method has been used as a method of research and literature questions, the public and private universities in Turkey was carried out among academics working on the years 2010-2011. 16:00 AMOS statistical package using data from the structural equation models have been built and tested their suitability. Analyses extroversion, stability, responsibility, emotional stability, openness sub-dimensions of the personality types of experience, emotional intelligence, job satisfaction and organizational citizenship behavior was affected. Personality types, emotional intelligence, job satisfaction and organizational citizenship behavior, work and study together with compliance testing using structural equation modeling will also contribute to the literature.