Türkiye'de sporun vergilendirilmesi
Taxation of sport in Turkey
- Tez No: 280828
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
?Türkiye'de Sporun Vergilendirilmesi? konulu çalışmamızda temel konu, gittikçe küreselleşen sporun, Türk vergi sistemi kapsamında değerlendirilmesidir. Spor ve sportif faaliyetlerin tarihsel gelişimi irdelenerek, sporda yer alan kişi ve kurumlar ayrıntılı olarak değerlendirilecektir. Türk vergi sisteminde önem arz eden amatör ve profesyonel spor ve sporcu kavramları irdelenecektir. Türk sporundaki kişilerin bu vergilerle ilişkileri ortaya konulacak, bu çerçevedeki vergilendirme anlayışı ve vergi istisnaları değerlendirilecektir. Çifte vergilendirme konusu, tanım ve kavramlarıyla açıklanacaktır. Sporun vergilendirilmesinde, çifte vergilendirme hususu ve uygulamadaki yaşananlar örnekleriyle tespit edilip irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
“Taxation of Sports in Turkey”fundamental issues in increasingly globalized sport, is considered in the context of Turkish Tax System. By examining the historical development of sports and sporting activities, in sports people and institutions will be evaluated in detail. The Turkish tax system, the amateur and professional sports and athletes are important concepts will be explored. Turkish relations with the tax people in sport will be emphasized in this framework and understanding of taxation and tax exemptions will be considered. Definitions and concepts of double taxation will be described. Double taxation is the taxation aspects of sport and practical examples to determine whether the events will be analyzed.