Türkiye'de anayasalandırma hareketi ve halkoylamaları
Constitutional movement and the referenda in Turkey
- Tez No: 280829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMİL OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Law, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Türkiye'de 1876 Kanun-i Esasi'si başlangıç olarak alındığında anayasacılık hareketinin bir asırdan fala bir geçmişinin olduğu görülecektir. 1876'dan günümüze kadar uzanan bu süreç içinde., yapılan anayasalar ve anayasa değişiklikleri hep daha ileriye yönelik bir nitelik taşırken, 1970'li yıllara gelindiğinde bu gelişme çizgisinin tersine bir seyir izlediği gözlemlenecektir. 1970'li yılların başından başlayıp 12 Eylül 1980 harikatı ile pekiştirilen bu geriye gidiş sürecinde, siyasal ve anayasal kurumların da var oluş amaçları dışında ve anti demokratik işlediği söylenebilir. Bu çalışmada, başlangıçtan günümüze kadar sürgelen anayasacılık hareketinin toplu bir özeti verilirken,“Halkoylaması”kurumu örneği ile de, demokratik bir kural ya da kurumun azgelişmiş toplumlarda nasıl anti demokratik bir kimliğe büründüğü anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the 1876 constitution the constitutional movement in Turkey has a history of more than one hundred years. Extending from 1876 to the present day, in the process, the constitutions and constitutional amendments, always carries a forward-looking nature. But after the 1970s, this trend has been reversed in full.This trend is further strengthened with the coup of 12 September 1980 as a result, the functioning of the political and constitutional institutions have become anti-democratic. In this study, with the example of the referendum, a democratic institution that describes how to make anti-democratic.