Türkiye'de futbolcu ücretlerinin vergilendirilmesinin vergi adaleti açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the taxation of football players' incomes in Turkey from the perspective of tax justice
- Tez No: 958142
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR KARTALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Futbolcuların vergilendirilmesi, spor ekonomisi ve kamu maliyesi alanında önemli bir inceleme konusudur. Türkiye'de profesyonel futbolcuların elde ettiği gelirler; transfer ücretleri, maaşlar, primler ve sponsorluk gelirleri gibi farklı bileşenlerden oluşmakta olup, Gelir Vergisi Kanunu (GVK) kapsamında ücret unsuru olarak vergilendirilmektedir. Mevcut uygulamada, lig seviyesine göre değişen sabit oranlı stopaj sistemi ve yüksek gelirli futbolcular için sınırlı kapsamda getirilen yıllık beyanname yükümlülüğü, vergi adaletinin sağlanması açısından eleştirilmekte; özellikle Anayasa'nın eşitlik ilkesine aykırı sonuçlar doğurmaktadır. Ayrıca, spor kulüplerinin vergi kesintilerini mevzuata uygun şekilde zamanında beyan ve ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemesi, mükellefler arasında haksız rekabete ve mükerrer vergilendirme sorununa zemin hazırlamaktadır. Türkiye'deki düşük vergi oranları, uluslararası karşılaştırmalarda yabancı futbolcular için mali avantaj sağlamakla birlikte, bu durum vergi sisteminin genel ilkeleriyle ve sosyal adaletle uyumsuzluk oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra, uluslararası futbolcuların çifte vergilendirme riski, çok taraflı anlaşmalarla azaltılmaya çalışılsa da uygulamadaki eksiklikler devam etmektedir. Futbolcuların vergilendirilmesinde sabit oranlı tevkifat uygulamasının yeniden yapılandırılması; artan oranlı vergilemenin yaygınlaştırılması; vergi idaresinin denetim mekanizmalarının güçlendirilmesi ve sporun finansmanında şeffaflık ile etkinliğin artırılmasının önemini vurgulamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de profesyonel futbolcuların vergilendirilmesinde uygulanan yasal düzenlemeler ve vergi politikalarının işleyişini analiz etmek; bu uygulamaların vergi adaleti, mükellef hakları ve vergi gelirlerinin tahsili üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerini ortaya koymaktır.
Özet (Çeviri)
The taxation of football players constitutes a significant area of study within sports economics and public finance. In Turkey, the incomes of professional footballers consist of various components such as transfer fees, salaries, bonuses, and sponsorship revenues, all of which are taxed under the income tax legislation as wage income. The current practice, characterized by a fixed withholding tax rate varying by league level and a limited annual tax return obligation for high-income athletes, faces criticism regarding its compatibility with tax justice and raises constitutional concerns related to the principle of equality. Moreover, the failure of sports clubs to timely and accurately report and remit withheld taxes in accordance with the legislation leads to unfair competition among taxpayers and issues of double taxation. While Turkey's comparatively low tax rates offer fiscal advantages to foreign footballers in international comparisons, this situation conflicts with the general principles of the tax system and social justice. Additionally, despite efforts to mitigate double taxation risks for international athletes through multilateral agreements, practical deficiencies persist. The restructuring of the fixed-rate withholding tax system towards broader application of progressive taxation, enhancement of tax authority audit mechanisms, and increased transparency and efficiency in sports financing are emphasized as critical reforms. This study aims to analyze the legal framework and tax policies governing the taxation of professional football players in Turkey, and to assess the positive and negative impacts of these practices on tax justice, taxpayer rights, and revenue collection.