Tüketimin zamanlar arası tercihinde ölüm kaygısının etkisi
The impact of death anxiety on intertemporal preference of consumption
- Tez No: 280830
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Neoklasik tüketici teorisi, tüketicinin karar alma süreçlerini iki farklı yaklaşımla ele alır. Tercih temelli ve seçiş temelli bu iki yaklaşımın da temelinde rasyonellik varsayımı bulunur. Özellikle 1980'den sonra neoklasiklerin rasyonellik varsayımına gelen eleştiriler yoğunlaşmıştır. Bu çalışmalar tüketicinin karar alma sürecinin karmaşık doğasını anlamak için insan psikolojisinin kognitif özelliklerine odaklanmıştır. Bu yıllarda beklenti teorisi, buluşsal yöntemler teorisi, donatı etkisi teorisi, çerçeve etkisi teorisi, bilişsel çelişki teorisi, referans noktası teorisi, belirsizlikten kaçınma teorisi, kayıptan kaçınma teorisi, zihinsel muhasebe gibi birçok teori geliştirilmiştir. İnsan karar alma sürecinin doğası ile ilgili bu yeni bulgulara rağmen konunun daha ileri düzeyde incelenmeye ihtiyacı olduğu açıktır. Bu çalışma ölüm anksiyetesi düzeyinin, tüketimin zamanlararası tercihine etkisi incelenmektedir. Sonuçlara göre ölüm anksiyetesi düzeyindeki bir artış gelecek yerine bugün tüketme isteğini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Neoclassical consumer theory has to two basic approachs for defining consumer decision making process. These preference based and choice based approches depend one crucial assumption: Rationality. There exist several studies in literature which critisize rationality assumption especially after 1980?s. In order to understand the complex nature of consumer decision making process these studies focus cognitive features of human psychology. During these years it has been developed several theories such as prospect theory, heuristics, endowment effect, framing effect, cognitive dissonance, ambiquity aversion, loss aversion, mental accounting. Despite these new findings about the real human nature of decision making there is a clear need for further studies. This study analyzes the impact of death anxiety on intertemporal preference of consumption. According to the amprical results an increase at death anxiety level can increase the likelyhood to consume now.