Tüketicilerin tercih ettikleri cep telefonu markasına ilişkin algılanan değer farklılıklarının belirlenmesine yönelik bir pilot araştırma
A study on determining perceived value of consumers' on their mobile phone preference and differences at perceived value of mobile phone brand they use
  1. Tez No: 280841
  2. Yazar: GÜRHAN TÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL KURTULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma tüketicilerin cep telefonu tercihlerine göre algılanan değeri belirlemeyi ve farklı cep telefonu markası tercih eden tüketicilerin bu algılar itibariyle farklılıklarını ortaya koymaya çalışmıştır. Günümüz pazarlama dünyasında teknolojik ürünler önemli bir yere sahiptir. Bu sektörde yer alan firmaların müşterilerine sundukları ürün ve hizmetlerin nasıl algılandığının farkında olmaları gerekmektedir. Markaya ilişkin mevcut algılanan değerin belirlenmesi gerçekleştirilecek marka yönetimi çalışmalarında yol gösterici olacaktır.Bu çalışmada, cep telefonu sektöründe yüksek pazar paylarına sahip üç markadan birini tercih eden tüketicilerin algıladıkları değer belirlenmiş ve markaların algılanan değerin boyutları itibariyle farklılıkları araştırılmıştır. Pilot araştırma kapsamında seçilen bu markaların kullanıcıları ile anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma hipotezlerini test etmek amacıyla ANOVA ve ki-kare analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine perceived value of consumers on their mobile phone preference and differences at their perceived value of mobile phone brand they use. In the marketing world today, technological products have a significant position. Companies which appear in this market have to be aware of how consumers perceive their products and services. It will be a guide for the future brand management implementation, through the determination of existing perceived value of brand.In this study, perceived value of consumers who prefer one of the three mobile phone brands which are leading in the market is designated and differences are explored as these values. A questionnaire was conducted for the specific brands of pilot research. ANOVA analysis and Chi-square analysis are used in order to test research hypothesis.