Yaşam boyu öğrenme bağlamında yabancı dil olarak İngilizce ders kitaplarında strateji kullanımı
The use of strategies in English language learning coursebooks in the context of life-long learning
- Tez No: 280842
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 284
Özet
Hızla değişen günümüzün dünyasında eğitim ve yabancı dil eğitimi kavramlarının yeni anlamlar kazanması kaçınılmazdır. Yaşam boyu öğrenme yaklaşımı, eğitime bütüncül bir dünya görüşü, çeşitliliğe saygı, özerklik ve özfarkındalığı destekleme, öğrenme stratejilerinin kullanımını özendirme, bunların yardımıyla birden çok yabancı dil öğrenmeye doğru rehberlik etme, bu bağlamda eğitim uygulamalarını değerlendirme gibi yeni görüşler getirerek yeni açılımlar sağlayabilir. Yabancı dil eğitimi bireylere kendi varlıklarını diğer varlıklarla karşılaştırma olanağını vermektedir, bu da daha fazla hoşgörü ve saygıyı beraberinde getirmektedir; bu şekilde yeni bir dünyanın ortaya çıkmasını mümkün kılabilir. Özfarkındalığı gelişmiş özerk bireyler yetiştirmek Avrupa Birliği yabancı dil eğitimi politikaları açısından da önemlidir. Demokratik ve barışçıl dünya görüşü, bireyler ve uluslararasındaki ilişkileri geliştirecek etkin bir yabancı dil eğitimi aracılığıyla yayılabilir. Demokratik ve barışçıl dünya düzenini oluşturabilmek için çokdilli insanları yetiştirmek başlangıç noktası olabilir. Çokdilli insan, ancak yaşam boyu süren, özerk çalışma ve özfarkındalık bilinci geliştirilerek ve öğrenme stratejilerinin daha birinci yabancı dil öğretiminde edindirilmesi yoluyla yetiştirilebilir. Buna ek olarak, yaşam boyu sürecek yabancı dil eğitiminde işbirliği, öğrenme özerkliği, dil farkındalığı ve özfarkındalık, yabancı dil öğrenme stratejileri, kendini sürekli değerlendirme ve tartışma gibi etkenlerin desteklendiği yabancı dil öğrenme ortamlarının ve yabancı dil ders kitapları gibi öğretim araç ? gereçlerinin hazırlanması yaşamsal önem taşımaktadır. Bu çalışma, yaşam boyu sürecek bir yabancı dil öğretimi bağlamında yabancı dil öğrenme stratejilerinin Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kullanılan yabancı dil olarak İngilizce ders kitaplarında nasıl ve ne ölçüde kullanıldığını örneklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this age of fast changes it is inevitable to transform the concepts of education and foreign language teaching. Life long learning is likely to transform the notion of education bringing new perspectives such as holistic world view on education, respect to variety, supporting autonomy and self awareness, motivating the use of language learning strategies, and ? by the help of these strategies ? guiding to success in learning more than one foreign language, evaluating educational processes and activities in this context. Foreign language learning helps individuals to compare and contrast their own being with other beings, thus brings more tolerance and respect, which would enable a more democratic world to emerge. Training atonomous and self aware individual is an important aim of the foreign language education policy of the European Union. The spread of democratic and peaceful world view could be achieved through active foreign language teaching which in return could develop the interpersonal and international relationships. The starting point could be training the plurilingual people through whom democratic and peaceful world order would be established. Plurilingual individual could only be trained through developing the awarenes of autonomy and self, and through enabling the acquisition of the foreign language learning strategies starting from the first foreign language learning, which lasts for life long. In addition, it is of vital importance to prepare the learning environments and coursebooks that cherish such traits as collaboration, autonomy, language and self awareness, the use of language learning strategies, questioning, constant evaluation and discussion. This study aims at exemplifying the use of foreign language learning strategies in the English language learning coursebooks provided by Turkish Ministry of Education.