Türkiye'de üstün zekâlı çocuklar örneğinde erken yaşta yabancı dil olarak İngilizce öğretimi
Teaching English as a foreign language to young learners in Turkey in the case of gifted children
  1. Tez No: 280843
  2. Yazar: İRFAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN POLAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmada, üstün zekâlı çocuklara yabancı dil olarak İngilizce öğretiminde çoklu zekâ kuramı ışığında zenginleştirilmiş bir programın ne gibi katkılar sağlayacağını incelemek amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için çalışma kapsamında öncelikle şu sorular cevaplandırılmaya çalışılmıştır:?Üstün zekâlı öğrencileri, normal zekâ düzeyindeki öğrencilerden farklı kılan özellikler nelerdir??Üstün zekâlı öğrencilere yabancı dil olarak İngilizce dersinde dinleme, okuma, yazma, konuşma ve dilbilgisi alanlarında nasıl bir gelişim çizgisi izlenmelidir??Üstün zekâlı öğrencilerin özellikleri göz önüne alınarak oluşturulmuş zenginleştirilmiş yabancı dil öğretim program, hangi yönleriyle genel olarak hazırlanmış bir öğretim programından farklıdır?Bu çalışmanın sonucunda, üstün zekâlı öğrencilere yabancı dil olarak İngilizce derslerinin zenginleştirilmiş bir programla sunulması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims at identifying the advantages of applying an enriched program through multiple intelligences theory in teaching English as a foreign language to the gifted children. In order to reach this aim, primarily these questions are tried to be answered in the study:?What are the main characteristics of gifted students that make them different from regular students??How should listening, reading, writing, speaking skills and grammar be taught in the English as a foreign language class??What is The Multiple Intelligences Theory and with what aspects should it be utilized in teaching foreign languages to children??In what aspects is an enriched foreign language teaching program which is prepared in the light of the characteristics of the gifted children different from a regular foreign language teaching program?In conclusion, it has been ascertained in this study that the course of English as a foreign language to the gifted children should be based on an enriched program.