Osmanlı Devleti'nin son yüzyılında müftülük: Müftülerin eğitim, tayin, azl ve sosyal hayattaki konumları
The mufti of the Ottoman Empire last century: Muftis education, appointment, dismissal and removal, and positions of social life
  1. Tez No: 280844
  2. Yazar: AHMET SİNAN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KAVAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 289
Özet
Ahmet Sinan KARA tarafından hazırlanan ?Osmanlı Devleti'nin Son Yüzyılında Müftülük: Müftülerin Eğitim, Tayin, Azil ve Sosyal Hayattaki Konumları? adlı bu tezde, genel olarak Osmanlı Devleti'nde yürütülen din hizmetlerinin yanısıra, özellikle devletin son döneminde, şeyhülislamlığa bağlı bir birim olarak görev yapan merkez ve taşra müftülerinin eğitim, tayin, azil, görev ve yetkileri ile sosyal konumları ele alınmış, mali ve sosyal durumları hakkında bilgiler verilmiştir. Arşiv belgelerine dayanarak yapılan bu çalışma ile önemli görev ve yetkiler üstlenmiş bulunan müftülerin Osmanlı'nın son yüzyılında devlet içerisindeki konumu ve durumu ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis entitled ?The Mufti of the Ottoman Empire Last Century: Muftis Education, Appointment, Dismissal and Removal, and Positions of Social Life? prepared by Ahmet Sinan KARA, generally conducted in the Ottoman Empire, as well as religious services, especially in the last period of the state, a unit of Sheikhulislam fulfilling the task as the central and provincial muftis training, appointment, dismissal, duties and powers are discussed with the social positions, are given information about financial and social status. Working with this important task on the basis of archival documents, and powers assumed within the position and state of the muftis of the Ottoman Empire tried to expose the state of the last century.