İktisadi büyüme ile işsizlik arasındaki ilişkinin analizi: Türkiye örneği
The analysis of correlation between economic growth and unemployment: The case of Turkey
- Tez No: 280848
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı; Türkiye ekonomisinin sergilediği iktisadi büyüme performansı ile işsizlik ilişkisini tartışmaktır. Çalışmada, özellikle 2001 yılı sonrasında gerçekleşen yüksek büyüme oranlarına rağmen, bu durumun işgücü piyasasına nasıl yansıdığı, işsizliği azaltıp istihdamı arttırıp arttırmadığı sorularının cevapları aranmaktadır. Bu bağlamda Türkiye'de görülen iktisadi büyüme verileri, işsizlik verileri ve istihdam oranları, tablo ve grafikler ile daha net anlaşılır hale getirilerek analitik bir değerlendirilmesi yapılmıştır.Çalışmada aynı zamanda Türkiye ekonomisindeki iktisadi büyüme ve işsizlik verileri, yanı veriler açısından dünya ekonomisinde gösterilen performanslar ile karşılaştırılarak, ekonomide yaşanan süreçler dünya ölçeğinde ele alınmıştır.Türkiye ve dünya ekonomilerinin verileri incelendiğinde, son dönemlerde istihdamın büyüme esnekliğinin zayıfladığı sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle Türkiye'de 2001 yılı sonrası gerçekleşen yüksek büyüme oranlarına karşılık, ekonominin istihdam oluşturma kapasitesinin zayıf kaldığı ve dolayısı ile işsizliğin azalmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss between economic growth and unemployment which is exhibithed by Turkey. In this study, the answers are sought for some questions such as does it decrease unemployment and increase employment, how it reflects in the labor market, although high growth rate which is occured especially after the year 2001. In this context, Turkey?s growth data, unemployment data and employment rate have been made clearer by charts and graphs and analytical assessment has been made.In this study Turkey?s economic data has been compared to the world economic data and the process in terms of economic growth and unemployment figures have been examined in a global perspective.When Turkey and the world economies? datas have been assessed, it is concluded that recently the growth elasticicty of employment got weaken. Although the high growth rate shown in Turkey especially after the year of 2001, it has been identified that the employment creativity capacity of economy remained weak and unemployment did not decrease.